İLÇE OTOGARI KAPATILDI

Batman Valiliği, seyahat kısıtlamasıyla ilgili detayları kamuoyuna duyurdu. Tedbirlere göre, ilçe otogarındaki faaliyetler de durdurularak, minibüs seferleri şehirlerarası otogarda yapılacak

İLÇE OTOGARI KAPATILDI

Batman Valiliği, seyahat kısıtlamasıyla ilgili detayları kamuoyuna duyurdu. Tedbirlere göre, ilçe otogarındaki faaliyetler de durdurularak, minibüs seferleri şehirlerarası otogarda yapılacak

28 Mart 2020 Cumartesi 21:04
7055 Okunma
İLÇE OTOGARI KAPATILDI

İŞTE TEDBİRLERİN DETAYLARI
Batman Valilği, İçişleri Bakanlığının genelgesini hayata geçirerek, yeni tedbirleri kamuoyuna duyurdu. İşte yeniönlemler; "Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda alınan kararların etkinliğinin arttırılarak Coronavirüs salgınının yayılmasını engellemek, toplum sağlığı ve kamu düzenini korumak için Valiliğimizce 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11/C maddesine istinaden alınan 28/03/2020 tarih ve 2020/03 Sayılı Kararı ile Umumi Hıfzıssıhha Kanunun 27 nci ve 72 nci maddeleri gereğince alınan 28/03/2020 tarih ve 2020/07 sayılı Hıfzısıhha Kurulu Kararıyla şehirler arası otobüs, minibüs ve diğer toplu taşıma araçlarının seferleri 28.03.2020 tarihi 17:00'den itibaren ancak Valiliğimiz izni ile yapılabilecektir."

TÜM MADDELER
1- Tüm vatandaşlarımızın bulundukları şehirde kalmaları esastır. Ancak tedavi ihtiyaçları nedeniyle doktor kararıyla sevk edilen, tedavi randevusu bulunan, birinci derece yakınları vefat eden veya ağır hastalığı olanlar ile özellikle son on beş gün içerisinde gelmiş olduğu yerde kalacak yeri bulunmayan vatandaşlarımızın şehirlerarası yolculuk yapması Valiliğimiz izni ile gerçekleştirilebilecektir.

2- Şehirlerarası yolcu hareketlerinin tek elden kontrolü amacıyla İlimizdeki İlçe Otogarı faaliyetleri durdurulmuş ve ikinci emre kadar kapatılmıştır. İlçelerimizden il merkezine gelen minibüs seferleri de Şehirlerarası Otogarda yapılacaktır.

3- Şehirlerarası seyahat etmesi zorunlu olan vatandaşlarımız, valiliğimiz koordinesinde oluşturulan ve Batman Şehirlerarası Otogarında bulunan Seyahat İzin Kurulu’na 155, 156 Acil Çağrı Merkezleri ile 0488 212 26 90 no’lu telefonlarla başvurarak seyahat belgesi düzenlenmesi talebinde bulunacaklardır. Talebi uygun görülenlere kurul tarafından seyahat güzergâhı ve süresini de içerecek şekilde "şehirlerarası otobüs seyahat izin belgesi" belgesi düzenlenecek ve seyahatine izin verilecektir.

4- Seyahat İzin Kurulunca, şehirlerarası otobüs seyahat izin belgesi verilenler tarafından yapılan başvurular dikkate alınarak otobüs seferi planlaması yapılacak ve ilgililere bilgi verilecektir.

5- Seyahat etmesine izin verilen otobüslerdeki yolcuların ve personelin sağlık kontrollerinin yapılması amacıyla Batman Şehirlerarası Otogarı çıkış turnikelerinde sağlık kontrol noktaları oluşturulmuş, yolcular ve personelin sağlık kontrolleri yapıldıktan sonra otobüs seyahatine başlayacaktır.

6- Seyahat İzin Kurulunca, otobüsle yolculuk yapacak vatandaşların listesi, telefonları, gidecekleri yerlerdeki adreslerini belirtilen yolcu listeleri gidilecek ildeki Valiliğe bildirilecektir.

7- Valiliğimizce; İlimize gelecekleri bildirilen yolcuları il girişlerinde sağlık kontrolleri gerçekleştirilecek, karantinaya alınmasını gerektirecek bir durumun tespit edilmesi halinde ilgili kişiler 14 gün süreyle karantinaya alınacaktır. Karantinaya alınmayanlar arasında 14 gün süreyle gözlem altına kalmaları gereken vatandaşlara evlerinde kalmaları hususu tebliğ edilecek ve uyulup uyulmadığı sürekli kontrol edilecektir.

8- Bu süreçte otogarlarda görev yapan tüm personel rutin aralıklarla sağlık kontrolünden geçirilecektir.

9- Yolculuğuna izin verilen otobüsler seyahat güzergahlarında ancak il otogarlarında duracak ve durdukları illerin Valiliklerince seyahat etmesine izin verilen yolcuları kapasitelerinde boşluk olması durumunda alabileceklerdir.

10- Süreç boyunca otobüs firmalarının şehir içi servis hizmetleri yasaklanmıştır.

11- Şehirlerarası otobüslerle yapılacak yolculuklarda Seyahat Belgesi olmadan izinsiz yolculukların önlenmesi için Valiliğimizce yol kontrol noktalarında 24 saat esasına göre gerekli tüm tedbirler alınmış olup, izinsiz seyahatlere müsaade edilmeyecektir.

12- Süreç boyunca zaruri haller haricinde Emniyet, Jandarma ve Sağlık Personelinin izinleri ikinci bir emre kadar durdurulmuştur.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Yorum 2020-03-29 00:52:24

Bu 1 hafta çok önemliymiş ve en yüksek bulaştırma seviyesine çıkacağı söyleniyor sokağa bu yüzden bu hafta özellikle çıkmayın deniyor doğru mu