“HEM İLİMİZE HEM DE BÖLGEYE KATKI SAĞLAYACAĞIZ”

**Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İdris Demir, Batman Üniversitesinin ‘Enerji’ alanında ihtisaslaşma üniversitesi olmasıyla ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

23 Kasım 2021 Salı 18:06
830 Okunma
“HEM İLİMİZE HEM DE BÖLGEYE KATKI SAĞLAYACAĞIZ”

FAALİYETLERİ AÇIKLADI
YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar tarafından yapılan açıklama ile Batman Üniversitesinin Türkiye’deki 22 pilot üniversite arasına girmeyi başardığını kaydeden Rektör Demir, Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması projesi kapsamında Batman’da ve bölgede yapılacak faaliyetleri açıkladı. Ülke genelinde 200’ün üzerinde üniversite bulunduğunu ve özellikle Doğu ve Güneydoğu bölgeleri başta olmak üzere kalkınma oranı daha az olan bölgelerde yeni kurulan üniversitelerden yerel halkın beklentisi ve üniversitelerin yerel kalkınmaya öncelik vermesi yönünde beklentilerin olduğunu anlatan Rektör Demir, Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması projesinin amaçları arasında üniversiteler aracılığı ile bölgesel kalkınmaya destek sağlayarak bölgenin ihtiyaçlarının giderilmesinin bulunduğunu söyledi.

 “VERİLEN BU GÖREV ÜNİVERSİTEMİZE
OLAN GÜVENİN İŞARETİDİR”
Rektör Demir, üretilen bilgilerin halk tarafında da bir katma değer oluşturması gerektiğinin altını çizdi. Sadece kampüs alanına sığan bir üniversite değil iline ve bölgesine öncülük edebilen ve katkı sağlayabilen bir üniversite olarak çalışmalar yapmaya özen gösterdiklerini belirten Rektör Demir: “Yapacağımız çalışmalar enerji alanında markalaşmaya katkı sağlayacak. YÖK tarafından verilen bu görevle birlikte sorumluluğu artan ve bu sorumluluğu en iyi şekilde yerine getiren, yüklendiğimiz misyon ile yoluna devam eden bir üniversite anlayışını belirleyeceğiz. Verilen bu görev üniversitemize olan güvenin bir işaretidir. Bu güveni boşa çıkarmadan çalışmalarımıza hızla devam ediyoruz. Ürettiğimiz projeler ile birlikte ilimizin ekonomisine katkı sağlayarak istihdama destek vereceğiz” dedi.

“HEM İLİMİZE HEM DE BÖLGEYE KATKI SAĞLAYACAĞIZ”
Rektör Demir, bu ihtisaslaşma sayesinde sertifikasyon, eğitim çalışmaları ile akademik ve sanayi ortaklı projelerle hem ilimize hem de bölgeye önemli katkılar sunulacağını kaydetti. Batman Üniversitesine kendi öz kaynakları dışında fon sağlanması, özellikle AB proje destekleri, TÜBİTAK, SANTEZ proje destekleri ile üniversitemizin gelişimine önemli katkılar sunulacağını belirten Rektör Demir sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bu proje ile birlikte bölgemizde bulunan petrol üretim sahaları, petrol tesisleri ve rafine sayesinde üniversite-sanayi ortaklığı yapılabilecek ve petrol üretim süreçlerinin ortak projeler ile iyileştirilmesi sağlanabilecek. Bilgi ve iletişim teknolojilerinin yoğun kullanımı ve böylece uluslararası teknolojik gelişmelere hızla ulaşılabilmesi bölgenin teknoloji ve sanayi alanında gelişimini arttıracaktır. Enerji alanında bölge iş gücünün eğitimi, bölgenin potansiyeline bağlı olarak iş gücünün artırılması ile bölgede gerekli olan iş gücü ve istihdam alanları sağlanacak böylece bölge dışına göç oranı azalacaktır. Akademik araştırmacılar, güçlü araştırmacı performanslarının yanı sıra akademi dışındaki paydaşlarla da proje ile ilgili güçlü iş birlikleri içerisinde olmaları ile daha yetkin projeler ortaya konulacaktır.”

 “PROJELERLE İKTİSADİ, SOSYAL VE BEŞERİ
SERMAYEYİ GELİŞTİRECEĞİZ”
Bölge kalkınmasında misyon odaklı çalışan üniversitemizin odaklandığı alanla ilgili yapılan araştırmalara destek vereceğini ve bu alanda bölgede hizmet veren kurumlarla iş birliği çalışmalarının artarak devam edeceğini de ifade eden Rektör Demir, üniversitelerin bölgesel kalkınmadaki en önemli misyonunun bilgi akışının dinamiklerini sürekli ve güçlü tutmaları olduğunu kaydetti. Batman Üniversitesinin şehir ve bölge ile bütünleşme çalışmalarının hızla devam edeceğini ayrıca yapılan çalışmalar ve projelerle iktisadi, sosyal ve beşeri sermayeyi geliştireceklerini ifade eden Rektör Demir açıklamalarına şu şekilde devam etti: “Bölgede enerji alanında potansiyeli yüksek kişi ve kurumların gelişmelerine olanak sağlayacağız. Üniversitemiz bölgesel iş birliği ve etkileşimi hızlandırmada ve geliştirmede kültürel aktör görevi görmeye devam edecektir. Disiplinlerarası bağlantılarla bilgi, yetenek ve deneyimlerini kullanarak sektörel bakış açısının gelişimine katkı sunacaktır. Batman Üniversitesi tüm bilgi birikimi ve enerjisini ilinin, bölgesinin ve ülkesinin kalkınmasına katkı sağlayacak projeler üretmeye ve bu projelerin alanda hayat bulmasına aktaracaktır.” (Haber Merkezi)

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.