Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Müfide Nuran Akçay, ‘Guatr ve tiroit nodülüne karşı çocuk ve gençlerin iyotlu tuz kullanmasını öneriyoruz.’ dedi.
Tiroit papiller kanseri görülme sıklığının arttığı şu günlerde çocukların, gençlerin, nodül oluşumuna karşı iyotlu tuz kullanmasını isteyen Prof. Dr. Akçay, iyot eksikliğinin daha çok yüksek alanlardaki Himalayalar, Avrupa Alpleri ile Türkiye'de olduğunu söyledi.
Prof. Dr. Akçay, şöyle devam etti: ‘Soluk borusunun önünde bulunan 20 gram ağırlığındaki önemli hormonlar salgılayan tiroit bezinin büyümesine guatr denilir. Tiroit bezi özellikle iyot eksikliği nedeniyle büyümektedir.
Önemli olan yaşadığınız bölgenin özellikle toprağında, suyunda iyot olması gerekir. Şayet yoksa ve az miktardaysa o zaman yeterli tiroit hormonu salgılayamaz ve bunu telafi etmek için tiroit bezi büyür. Bez, tüm olarak büyüdüğü gibi içinde nodül dediğimiz küçük sert yapılar halinde de büyür’.

En fazla nodül Kuzeydoğu Anadolu’da görülüyor
Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Müfide Nuran Akçay, özellikle iyot azlığı olan Kuzeydoğu Anadolu'da çok fazla nodül görüldüğünü söyledi. Guatr hastalığının en baş sebebinin iyot eksikliği olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Akçay, genetik faktörlerinde dikkate alındığını bildirdi.

Kaynak: İHA