Diyarbakır’da kış ayı mevsimsel gribi de beraberinde getirdi. Mevsimsel gripten korunmak isteyen vatandaşlar, aktarlarda satılan ıhlamur, zencefil, zerdeçal, tarçın, adaçayı gibi bitkilere yoğun talep gösterdi. Influenza ve grip vakalarının yükselmesiyle kentteki aktarlarda yoğunluk yaşıyor.
Bitkisel tedavi için vatandaşların aktarlara uğrayıp kış çayı talep ettiklerini belirten Aromaterapi Uzmanı Abdusselam Olgun, vitamin takviyesi olarak keçiboynuzu pekmezinin de soğuk algınlığı için iyi geldiğini söyledi.
Olgun, “Havaların soğumasıyla grip, influenza, soğuk algınlığı gibi vakalar artarak, hastanelerde yoğunluk oluştu. Aynı şekilde yoğun bakım servisleri ve alternatif tıp merkezleri doldu. Tabi bir diğer yoğunluğun yaşandığı yer de aktarlar oldu. Özellikle son dönemde soğuk algınlığını insanlar hastaneye gitmeden çözmeye çalışıyor. Vatandaşlar en çok bitkisel tedavi yönteminde kekik tercih ediyor. Özellikle kuru öksürük şikayeti olanlar. Aynı şekilde zencefil, zerdeçal, hatmi çiçeği, ada çayı gibi karışık kış çayına çok rağbet var. Bunun yanında keçiboynuzu pekmezi de vitamin takviyesi olarak da kullanılıyor” dedi.

Kaynak: İHA