**Ramazan ayı ile birlikte piyasadaki bazı sebze ve meyve fiyatları adeta dudak uçuklatıyor. Batman piyasasında 86 gram erik fiyatı 31,95 TL’den satılırken, çileğin kilosu 59,90, soğanın kilosu ise 14,45 TL ile 18 TL’den tezgahta yerini alıyor

BİR KİLO ERİK 420 TL
Ülke genelinde olduğu gibi Batman’da da gıda ürünlerine yansıyan yüksek fiyatlar şaşırtmaya devam ediyor. Batman piyasasında bir kilo erik fiyatı 420 TL’den satılıyor. Erik almak isteyen vatandaşlar ise kilo yerine gramla erik alıyor. Kent merkezinde bazı marketlerde 86 gram erik fiyatı 31,95 liradan küçük paketler halinde satışa sunuluyor. Fiyatlar karşısında şaşıran bazı yurttaşlar: “Bu fiyatlar inanılır gibi değil. Her meyveyi mevsiminde yemek daha iyi” diyorlar.

ÇİLEĞİN KİLOSU 59.90 TL
Yüksek fiyatıyla dikkat çeken bir başka ürün ise çilek. Batman’daki bazı marketlerde çileğin kilosu 59.90 TL’den raflarda yerini aldı. Mersin’den Batman’a getirilen çileğin fiyatını gören vatandaşlar: “Bu dönemde seralardan yetişen meyve ve sebzeler oldukça pahalı. Almamak en iyisi” dediler.

SOĞAN FİYATI DA ŞAŞIRTIYOR
Yaklaşık bir ay önce piyasada 8 TL’den satılan soğanın kilosu da şimdiler de 14,45 TL ile 18 liradan satılıyor. Soğanın kilosunun Ramazan ayından öncesine kadar neredeyse yüzde 100 zamlandığını belirten vatandaşlar şunları belirttiler: “Bu mübarek ay gelince fiyatlar düşmesi gerekirken ne yazık ki hep artış oluyor. Sofralarda en çok kullanılan ürünlerin başında gelen soğana gelen zamları anlamış değiliz” diye konuştular. (Fatma Canpolat)

Editör: Yunus Yasak