Uzmanlar, genetik faktörlerin yanı sıra yaşlanma ile birlikte sarkan göz kapaklarının kişiye yorgun ve yaşlı bir yüz ifadesi kazandırabildiğine dikkat çekiyor. Uzmanlar, bireyin görüş alanının da daralmasına neden olan bu durumun aynı zamanda kişinin özgüveninin azalmasına sebep olabileceğini ifade ediyor. Medicana International Ankara Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ahmet Demirhan Dal, daha genç ve dinamik bir görüntü elde etmek isteyenler için göz kapağı estetiğinin etkili bir çözüm sunduğunu vurgulayarak, göz kapağı estetiği ile ilgili merak edilen soruların cevabını verdi.

Yaşlanma ve genetik geçiş en önemli nedenler
Göz kapağı sarkmasının birçok nedeninin bulunduğunu ve yaşlanmanın en yaygın nedenlerden biri olduğunu ifade eden Op. Dr. Dal, “Zamanla cilt elastikiyetini kaybeder ve yerçekiminin etkisiyle sarkar. Bunun yanı sıra genetik faktörler, yaşam tarzı (sigara içmek, aşırı güneş maruziyeti), stres ve yorgunluk gibi çevresel etkenler de göz kapağı sarkmasına yol açabilir” dedi.

Genetik faktörler ameliyatı daha genç yaşlara çekebilir
Göz kapağı estetiğinin genellikle 35 yaş ve üzerindeki bireylere uygulandığını kaydeden Op. Dr. Dal, “Genetik faktörlere bağlı olarak daha genç yaşlarda da bu operasyona ihtiyaç duyulabilir. Ameliyat için en uygun adaylar; genel sağlık durumu iyi olan, ciddi göz rahatsızlıkları bulunmayan ve gerçekçi beklentilere sahip kişilerdir. Hem kadınlar hem de erkekler bu operasyondan faydalanabilir” diye konuştu.

Kaynak: İHA