VM Medical Park Kocaeli Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü’nden Doç. Dr. Bayram Şahin, göz kapağı estetiği ve kaş kaldırma konusunda açıklamalarda bulundu. Estetik hakkında bilgi veren Doç. Dr. Şahin, "Tıpta ‘blefaroplasti’ olarak da bilinen göz kapağı estetiği, alt ve üst göz kapaklarında yaşlanma, yer çekimi ve çevresel etkenlere (sigara, uykusuzluk ve yorgunluk gibi) bağlı olarak ortaya çıkan torbalanma, sarkma, kırışıklık ve yığılma gibi belirtilerin düzeltilmesi için fazla miktardaki cilt ve torbalanmış yağ yastıkçıklarının çıkartıldığı ve göz çevresindeki dokuların sıkılaştırıldığı cerrahi uygulamaların bütünüdür. Kaş kaldırma veya ‘brow lift’ cerrahisi ise olması gerekenden daha aşağı yerleşmiş olan kaşın doğal pozisyonunun yükseltilmesi ameliyatıdır. Kaş kaldırma ameliyatı tek başına uygulanabildiği gibi sıklıkla üst göz kapağı estetiği ile kombine edilmektedir" dedi.

BOYALAR KANSER RİSKİ TAŞIYOR BOYALAR KANSER RİSKİ TAŞIYOR

"Sarkma problemleri olanlara uygulanır"

Ameliyatın kimlere yapılabileceğine değinen Doç. Dr. Şahin, şu bilgileri paylaştı:"Göz kapağı estetiği göz kapaklarında sarkma ve torbalanma problemi olan tüm hastalara uygulanabilmektedir. Eğer bunlara ek olarak hastada kaş düşüklüğü problemi de mevcutsa tek başına üst göz kapağı cerrahisi ile istenilen estetik ve fonksiyonel sonuçları elde etmek mümkün değildir. Bu hastalarda önce kaş kaldırma cerrahisi ile kaş istenilen pozisyona getirilip devamında üst göz kapağı estetiği gerçekleştirilmelidir"

"Yaş sınırı yok"

Gerek göz kapağı estetiği gerekse kaş kaldırma ameliyatında yaş sınırının olmadığını ifade eden Doç. Dr. Şahin, "Genetik faktörlere bağlı olarak bazen 20'li yaşlarda bile bu cerrahilere ihtiyaç olabilmektedir. Her hastanın problemi ve beklentisi birbirinden çok farklı olabileceği için planlanmayı hasta bazında yapmak daha doğru olacaktır" şeklinde konuştu.(İHA)