Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Halil Hüseyin Çağatay, göz kapağı düşüklüğü hakkında bilgiler aktardı. "Göz kapaklarının aralığı genellikle 8-10 mm'dir. Kadın ve çocuklarda bu aralık, erkeklerden yaklaşık 2 mm daha geniş olabilir" diyen Doç. Dr. Halil Hüseyin Çağatay, "Göz kapağı düşüklüğü durumu tıpta 'pitozis' olarak adlandırılır. Göz kapağı düşüklüğü sadece bir estetik kusur olmaktan çok daha fazlasını ifade eder; çeşitli hastalıkların belirtisi ya da işareti olabilir. Kişinin sadece estetik bir sorunu değil, görmeyi ve ruhsal durumu da etkiler" şeklinde konuştu.

"Altta yatan ciddi hastalıklar da bulunabilir"

Göz kapağı düşüklüğünün hem çocuklarda hem de yetişkinlerde karşılaşabilecek bir durum olduğunu ifade eden Çağatay, “En yaygın görülen pitozis tipleri, genellikle doğuştan gelen veya kas zayıflığına bağlı olarak yaşla birlikte ortaya çıkan tiplerdir; ancak göz kapağı düşüklüğü, sadece estetik bir sorun değildir, altta yatan ciddi hastalıklar da bulunabilir. Bu yüzden, güvenilir olmayan tedavileri tercih etmek veya basit bir estetik operasyona karar vermek yerine, öncelikle detaylı bir inceleme yapılması gerektiğini unutmamalısınız" ifadelerini kullandı.

Göz kapağı düşüklüğünün özellikle sonradan meydana geliyorsa, yorgunlukla artıyorsa, yukarı bakış testi ve buz testi yapılabileceğini belirten Çağatay, "Bu testlerin sonucu ile de nörolojik araştırmalar, EMG ve antikor testleri yapılabilir; ayrıca göz kapağı düşüklüğü sadece estetik olarak değil kişinin görme fonksiyonlarını ve ruhsal durumunu da etkiler. Bu nedenle gerekli tedavilerin ihmal edilmemesi iyi olur" diye aktardı. (İHA)