*Batman’ın Gercüş ilçesinde ilk kez düzenlenen ‘Bağ Bozumu’ festivalinde Mezrone üzümünü markalaştıracaklarını belirten Vali Ekrem Canalp, “Bu önemli ürün Batman’ın kültürel ve ekonomik hayatına anlam katacak. Huzurun olmadığı yerde refahta  zenginlik de olmaz” dedi.

*Bartın-Amasra’daki maden ocağında meydana gelen patlama nedeniyle bir dizi etkinliğin iptal edildiği festivalde konuşan Vali Canalp, “Amasra’da yaşanan maden kazasının hüznünü paylaşıyoruz. Geldiğim günden beri köyleri tek tek dolaşıyorum. Ziyaret etmediğimiz köy kalmayacak” diye konuştu.

GERCÜŞ’TE İLK FESTİVAL

Batman’ın Gercüş ilçesinde ilk kez düzenlenen ‘Bağ Bozumu’ Festivali’ndeki bir dizi etkinlik, Bartın-Amasra’daki maden faciası nedeniyle iptal edilirken, üzüm hasadına katılan Vali Ekrem Canalp, ilk kez yapılan festivalin Gercüş’ün hayatına renk katacağını söyledi. Vali Ekrem Canalp ve Eşi Dr. Ayten Canalp, AK Parti Batman Milletvekili Ziver Özdemir, Kaymakam Muhammed Öztaş, Belediye Başkanı Gündüz Günaydın, İl Özel İdare Genel Sekreteri Abdulkadir Özer, ilçe ve belde Belediye Başkanları, kamu kurum müdürleri ve ilçe sakinlerinin de katıldığı ‘Bağ Bozumu’ Festivali üzüm hasadıyla start aldı. Beraberindeki kalabalık toplulukla birlikte ilçe girişindeki üzüm bağında üzüm hasadına katılan Vali Canalp, Mezrone ürününü markalaştıracaklarını belirtti.

ÖZDEMİR; “TURİZM VE TİCARET ÖN PLANA ÇIKTI”

İl Kültür ve Turizm Müdürü İhsan Aslanlı, Belediye Başkanı Gündüz Günaydın, Kaymakam Muhammed Öztaş ve Vali Ekrem Canalp’ın konuşma yaptığı törende söz alan Batman Milletvekili Ziver Özdemir, Mezrone üzümünün eskiden beri Gercüş’ün önemli bir geçim kaynağı olduğunu ifade etti. Milletvekili Özdemir, ilçede tarımsal değeri yüksek olan üzüm temalı festivalin düzenlenmesinden duyduğu memnuniyeti belirterek şunları kaydetti; “Bundan 10-20 yıl önce ilçe şiddetle, kavgayla ve huzursuzlukla meşgulken, bugün ilçemizde; festivallerin, kültürün, turizmin ve ticaretin ön planda olduğu etkinliklerin yapılıyor.”

VALİ CANALP; “BARTIN HÜZNÜNÜ PAYLAŞIYORUZ”

Bartın'ın Amasra ilçesindeki maden ocağında meydana gelen patlamada hayatını kaybeden maden işçilerinin yakınlarına başsağlığı dileyen Vali Ekrem Canalp,  yaralı işçilere acil şifalar dileğinde bulundu. Vali Canalp, “Millet olmak demek huzuru ve mutluluğu, acıyı, hüznü ve kederi paylaşmak demektir. Bugün burada huzuru ve mutluluğu paylaşıyoruz, aynı zamanda Bartın’da yaşanmış olan maden kazası nedeniyle de hüznü de paylaşıyoruz” dedi. Batman’da göreve başladığında İl Kültür ve Turizm Müdürüne ilk talimatının merkez ve ilçelerinde hayatı renkli kılacak aktiviteler takvimini belirlemek olduğunu ifade eden Vali Canalp, sözlerini şöyle sürdürdü; “Bugün ilkini yapmış olduğumuz bu bağ bozumu festivali de bu aktivite zincirinin halklarından biri olacak. Bu sene başlattığımız bu etkinlikler takvimini önümüzdeki yıla daha da geliştirilmiş olarak gerçekleştireceğiz. Diğer ilçelerimizde de her türlü kültürel etkinliği gerçekleştirmek için gayret edeceğiz.”

“KÖYLERİ TEK TEK ZİYARET EDECEĞİM”

Mezrone üzümünün Batman’ın hem kültürel hem de ekonomik hayatına anlam katacak çok önemli bir ürün olduğuna işaret eden Vali Canalp, “Batman’ın köylerini tek tek ziyaret ediyorum. İnşallah ziyaret etmediğimiz köy kalmayacak. 1.900 rakamlı köyde de, 400 rakımlı köyde de envai çeşit ürünün yetiştirildiğini görüyoruz. Bizim köy ziyaretlerindeki amacımız, burayı görmek, hissetmek ve yaşamaktır. Bunu hissettiğiniz zaman da aklımıza ilk gelen şey bizim üretmiş olduğumuz bu ürünleri, Batman’ın refahına en yüksek düzeyde katkı sağlayacak şekilde nasıl kullanabiliriz. Onun arayışı içerisindeyiz” dedi.

VALİ CANALP; “TURİZM, İSTİHDAM VE ZENGİNLİĞİ KONUŞUYORUZ”

Vali Canalp, sözlerini şöyle sürdürdü; “30 yıl önce bu topraklarda silahlar, bombalar, mayınlar ve köylerde şehitlerimiz konuşuluyordu. Ama bugün biz; tarımı, sanayiyi, refahı, ticareti, turizmi, istihdamı ve zenginliği konuşuyoruz. Huzurun olmadığı yerde sadece diğerleri konuşulur. Huzurun olmadığı yerde refahta, zenginlikte olmaz” diye konuştu. Daha sonra yöresel stantları gezen yöneticiler, tadımlık ikramların ardından ilçeden ayrıldı. (Haber Merkezi)