Dernek Başkanı Mehmet Şah Arzık: “Kara para veya vurgun paraları aklamak için bankadan hesap açtırarak o hesabı değişik şantaj yollarıyla veya küçük miktarda para vererek genellikle fakir ve yoksul ailelerin gençlerini kandırarak onların adına olan hesaplarını kullanarak işleterek trilyonları kazanan dolandırıcılar var. Aileler dikkat etmeli” dedi.

BASIN AÇIKLAMASI YAPTILAR
Bekıralılar Derneği, Gültepe mahallesinde bulunan dernek binası önünde basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya dernek başkanı, yönetim kurulu üyeleri ve vatandaşlar destek verdi. Son zamanlarda kentte artan bazı intihar vakalarının dolandırıcılardan kaynaklı olduğunu ileri süren Dernek Başkanı Mehmet Şah Arzık: “Malumunuz Emniyet teşkilatı sık sık mesaj göndererek vatandaşları dolandırıcılara karşı uyarmaktadır. Son zamanlarda vuku bulan ve onlarca kişiyi mağdur eden, birçok gencimiz bu dolandırıcılıktan dolayı bunalıma girmiş, psikolojik rahatsızlığa düçar kalmışlardır. Bu yüzden intihar eden veya intihara teşebbüs edenler var. Bu suçlardan dolayı cezaevine girenler var. Can kaybımız olduğu gibi büyük maddi ve parasal borçlar altına girenler var” dedi.

Mehmetşah Arzık

“GENÇLER KANDIRILIYOR”
Başkan Arzık, şöyle devam etti: “Son zamanlarda yaygınlaşan ve canları çok yakan, kara para veya vurgun paraları aklamak için bankadan hesap açtırarak o hesabı değişik şantaj yollarıyla veya küçük miktarda para vererek gariban, saf, genellikle fakir ve yoksul ailelerin gençlerini kandırarak onların adına olan hesaplarını kullanarak işleterek trilyonları kazanan dolandırıcılar var.  Bankadaki resmi iş ve işlemler bu gençlerin adına olduğu için bütün suç ve cezalar onları bağlar, hapis cezasını kendisi çeker, maddi ve parasal zararlar ve mesuliyet kendi üzerinde kalır. Derneğimize de gelerek yardımcı olmamızı talep ederler. Ancak Dernek olarak bu tip dolandırıcılığı önleyecek bir caydırıcı gücümüz olmadığı için Adli Makamlara yönlendirmekten başka seçeneğimiz bulunmamaktadır.  Değerli büyüklerimizden, imamlarımızdan ve muhtarlarımızdan ricamız; bu tür dolandırıcılığa, hile ve şantajlara karşı halkımızı bilinçlendirmek, özellikle yoksul gençlerimize maddi ve manevi destek olmak onları dolandırıcılığa karşı birlikte el ele vererek korumak,ayrıca uyuşturucu ve zararlı maddelerden uzak kalmalarını, onların can ve mal güvenliğini sağlamaktır. Bir insanı yaşatmak bütün insanları yaşatmak gibi sevap olduğunu unutulmamalıdır.”

Muhabir: NEZAHAT SUMBÜL