* Komşu Siirt’in Kurtalan ilçesine bağlı Kayabağlar beldesi ile çevresindeki bazı köylerde 5.2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem Batman başta olmak üzere bölgenin birçok ilinde hissedildi. Deprem sonrası barajların da kontrolleri yapıldı.

BİRÇOK YERDE HİSSEDİLDİ
Batman'ın komşu ilçesi Siirt'in Kurtalan ilçesinde dün sabah meydana gelen 5.2 büyüklüğündeki deprem bölgedeki birçok il’de hissedildi. Dün sabah 08.45'te merkez üssü Kurtalan’ın Kayabağlar beldesi, Karabağ ve Ağaçlıpınar köylerinde 5.2 büyüklüğünde deprem hissedildi. Yerin 20,06 kilometre derinliğinde meydana gelen deprem kısa süreli paniğe neden oldu. Deprem Batman, Mardin, Diyarbakır ve Şırnak gibi birçok kentte hissedildi. Depremde Kayabağlar beldesi ve bazı köylerde kerpiç evler hasar gördü. Ağaçlıpınar köyünde de minare zarar gördü. Siirt Valisi Osman Hacıbektaşoğlu, depremde hafif şekilde yaralananların tedavisinin sürdüğünü belirtti.

BARAJLARIN KONTROLLERİ YAPILDI
Batman’a komşu olan Kurtalan merkezinde de ekiplerin hasar tespit çalışmalarını gerçekleştirdiğini belirten Vali Osman Hacıbektaşoğlu, şunları kaydetti: “1-2 Yapıda orta hasar diyebileceğimiz hasar oluştu. Kurtalan merkezde yine bir yapıda orta hasarlı diyebileceğimiz bir yapımız yok. Can kaybı yok, mal kaybı ise küçük boyutta. Bir yaralı vatandaşımız var. Evde dengesini kaybedip düşmesiyle kolu kırıldı. Ekiplerimiz hasar tespitlerini yapıyor. Siirt ve Batman sınırındaki bütün barajların kontrolleri yapıldı. Allah'a şükür bir sıkıntı yok. Hasar tespit çalışmaları devam ediyor. Zararlar karşılanacak.” Öte yandan  deprem anını anlatan Kurtalan Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Günbat: “Sarsıntı sırasında koltuktan düştüm. Ömrümde ilk kez böyle bir sarsıntıya tanık oldum. Dışarı çıktığımda herkes parktaydı” dedi. (Ali Arslan)