Ülke genelinde olduğu gibi Kurban Bayramı'na sayılı günler kala Gaziantep’te de bıçak bileme dükkanlarında yoğunluk başladı. Kurbanlıklarını alan ve kesim esnasında hayvanların eziyet çekmemesi için körelen bıçak ve et satırlarını biletmek isteyen vatandaşlar Gaziantep’in tarihi çarşısında bulunan çeşitli bıçak ustalarının yolunu tuttu.

Bıçak bileme ustalarından randevulu hizmet
Yoğun taleple başa çıkmak isteyen ve müşterilerine daha iyi hizmet vermek isteyen ustalar uzun kuyrukların önüne geçmek için randevu sistemiyle çalışmaya başladı. Bu yöntem ustaların iş yükünü hafifletirken diğer yandan ise müşterilerin bekleme sürelerini azaltmaya başladı. Müşteriler, getirdikleri bıçakların karşılığında fiş alarak, 1 saat, yarım gün veya 1 gün süre verilmesiyle birlikte randevu sırasına geçmiş oluyor. Böylelikle ustalar rahat çalışırken müşteriler ise beklemek yerine belirlenen saat yada günde gelerek bıçaklarını bilenmiş halde teslim alıp çıkıyor.
Bıçak biletmenin önemli olduğunu belirten bıçak ustası Adil Uçar, “Kurban kesmekteki sünnetlerden bir tanesi bıçağı biletmek yani keskinleştirmektir. Kurban keserken ilk atılan bıçağın ağzının keskin olması gerekiyor. Keskin bıçak hem kurbanın kabul olmasına hem hayvanın acı çekmemesini sağlıyor” dedi.

Kaynak: İHA