FISTIĞA SIKI KORUMA

Son yıllarda bölgede fıstık üretiminin arttığı illerin başında gelen Batman’da hasadın başlamasına sayılı günler kala bahçe sahipleri dürbün ile dronelerle etrafı gözetiyor. Daha önce yaşanan hırsızlık vakalarına karşı Batman’ın Beşiri ilçesine bağlı Yenipınar ile çevresindeki köylerde önlem alan çiftçiler, yabancı gördükleri kişileri güvenlik güçlerine haber veriyor. Tarla sahipleri gece de traktörleriyle fener ve ışıldaklarla yüzlerce dönümlük araziyi turluyor.

“HASAT YAKLAŞDIKÇA ÖNLEMLER ARTIYOR”

Fıstıkta bu yıl veriminin daha yüksek olmasını beklediklerini ifade eden Yenipınar köyünden Lokman Oğuz şunları söyledi; “Hasat döneminin yaklaşmasıyla bahçelerde hırsızlık olaylarına karşı aldığımız dürbün ve drone elimizden düşmüyor. Bu cihazlarla tarlaların dört bir yanını görme imkanımız var. Geceleri geniş görüş açılı dürbünlerden hiçbir şey kaçmıyor. Geceleri 5 ila 10 km uzaklıktaki mesafeyi görebiliyoruz. 7/24 gözettiğimiz bahçelerde hasat yaklaştıkça şüpheli gördüğümüz birini önce köylülere sonra da Jandarma’ya bildiriyoruz.”

“BİR YILLIK EMEĞİMİZİ KORUYORUZ”

Bu yıl fıstığa 300 lira fiyat beklediklerini belirten Oğuz: “Geçen yıl kilosunun 190 TL’den sattığımız fıstığa beklediğimiz fiyat bu yıl 300 TL. Çünkü giderler arttı, fiyatla birlikte bu ürün çok değerli olduğu için şimdi de hırsızlık vakalarına karşı tedbirlerimizi arttırdık. Geceleri az uyuyoruz. Traktörlerimizle bahçe çevresinde dolaşıyoruz. Hırsızlarla baş etmenin en iyi yollarından biri de drone ve dürübün’le çevreyi gözetlemek. Daha önce köyümüzün çevresinde yaşanan hırsızlık vakaları bizi tedirgin etmişti. Hasada önümüzdeki ay başlayacağız. Bazı tarla sahipleri de hırsızlık olayları yaşanmasın diye bekçi tutuyor” diye konuştu. (Çağdaş Özel)