GERCÜŞ’TE BAĞ BOZUMU FESTİVALİ

‘Mezrone’ üzümünün başkenti olarak nitelendirilen Gercüş Ovası’nda yaklaşık 43 bin dekar bağda üzüm hasadında sona doğru gelinirken, bugün yapılacak ‘Bağ Bozumu Festivali’nde gözler Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in üzerinde olacak. Gercüş’teki üzüm üreticileri, bir süredir topladıkları üzümleri festivale yetiştirmek için yoğun çaba sarf ederken, ilk kez ‘Bağ Bozumu Festivali’ne katılacak Bakan Şimşek ve diğer konuklar, Gercüş’te geleneksel yöntemlerle hazırlanan pekmez, cevizli sucuk ve pestillerin de sergileneceği stantları da gezecek. 

PEKMEZ, SUCUK VE PESTİLE DÖNÜŞÜYOR

Bir haftada kuruyan üzümler daha sonra pekmez, cevizli sucuk ve pestile dönüştürülmek üzere geleneksel yöntemlerle hazırlanıyor. Gercüş’teki üzüm üreticileri kök hastalıklarına dayanıklı olan ‘Amerikan Asma Anacı’ Aşılama çalışmalarının sürdüğü Gercüş’te bu projenin yaygınlaşmasını istiyor. Daha önce Tekirdağ Bağ Aşılama Enstitüsü ve Gaziantep Araştırma Enstitüsü tarafından aşılama çalışmalarının yapıldığını belirten bazı üreticiler, “Her yıl emeğimizin karşılığını almayı hedefliyoruz. Mezrone üzümünde bu yıl verim düşüktü. Destek verilirse Mezrone üzümünün pestil ve sucuğunu tüm Türkiye’ye pazarlamış oluruz” dediler. 

“VERİM AZDI AMA…”

Gercüş ilçesindeki üzüm üreticileri, bu yıl üretim maliyetlerinin arttığını belirterek şunları söylediler; “Hasadını yaptığımız üzümün bu yıl kilogramı pazarda 35-40 liradan satıldı. Verim yetersizliğinden istediğimiz satışları yapamadık. Piyasada üzümün fiyatı 40 liradan alıcı buldu ama üzüm hastalık kapınca istediğimiz verimi de elde edemedik. Bu nedenle kök hastalığına dayanıklı olan ‘Amerikan Asma Anacı’ aşılama çalışmalarının daha da yaygınlaşması için destek bekliyoruz. Gercüş Kadın Kooperatifi’nde 8 kadın için salamuralık asma yaprağı projesine destek verilmişti. Bu projenin de desteklenmesini istiyoruz.” (Haber Merkezi)