KÖYE DÖNÜŞE TAM DESTEK
Daha çok Batman’ın Beşiri ilçesinin köylerinden yıllara öncesinden Avrupa’nın yolunu tutan Ezidilerin, son yıllarda ‘köye dönüş’üne Vali Ekrem Canalp da destek verdi. 1980 Darbesinden sonra Almanya, Hollanda ve Fransa’nın yolunu tutan Ezidilerin ‘köye dönüş’ünü anlamlı bulduğunu belirten Vali Ekrem Canalp, ziyaret ettiği Uğurca Köyü’ne dönüş yapan köy sakinlerini de dinledi. Son yıllarda dönüş kararı alan 25 aileden 20’sinin konut yapmasına sevinen Vali Canalp, mimariyi ön planda tutacak konutlara da destek vereceklerini ifade etti. Beşiri Kaymakamı Muhammed Yılmaz ve köy muhtarı Erhan Tağay’ın ihtiyaç duyduğu eksiklikleri gidereceklerini söyleyen Vali Canalp; “Arzumuz Avrupa’ya göç eden Ezidi vatandaşlarımızın bu topraklara tekrar dönemsi ve bu toprakları tekrar benimsemesi. Türkiye Cumhuriyeti hepimizin ortak vatanı” diye konuştu.

“DÖNÜŞ YAPANLARA KOLAYLIK SAĞLIYORUZ”
Vali Canalp, şöyle devam etti; “Uğurca köyümüz Ezidi vatandaşlarımızın yoğunca yaşamış olduğu  Beşiri’deki köylerimizden bir tanesi. Geçmişte binlerce yıl bu topraklarda Araplarla, Ermenilerle ve Kürtlerle bir arada kardeşçe yaşamış. Ezidi vatandaşlarımız köylerine geri dönüyorlar. Bizler de geri dönüşlerini kolaylaştırmak için onlara her türlü imkanı sunmaya devam ediyoruz. Bu köyümüzde de temel taleplerden biri içme suyuydu. Vatandaşlarımız geldikçe, burada yeni evler yaptıkça ihtiyaç duyulan alt yapı sorunların da çözüm bulacağız. Köylülerin talebini aldık, önümüzdeki yatırım programı içerisinde hem ilave kaynak ekleyeceğiz hem de içme suyu deposuna yeni bir depo ekleyip kapasitesini arttıracağız.” 

“ÖRNEK KÖYLER OLACAK”
Beraberindeki İl yöneticileri ile köy sakinlerinin taleplerini dinleyen Vali Canalp; “Bu elimizde bir fırsattır. Bu köy sakinleri yoğun şekilde Avrupa’ya göçmüş, şimdi de geri dönüyorlar. Dönüş yapanlar  sıfırdan ev yapıyor. Yeni evleri geleneksel mimariye uygun şekildeki taşla yapılmalı. Hepsini de aynı modelde bir mimariyle inşa edecek olursak, emin olun bu şekilde Ezidi vatandaşlarımızın yerleşmiş oldukları bu köyler parmakla gösterilecek örnek köyler olacaktır. Önümüzdeki hafta Kaymakamlık da  yapılacak toplantıda öneriler uygun görülürse parmakla gösterilecek köylerimiz olacak” dedi.

“UĞURCA TEK HANEYE DÜŞMÜŞTÜ”
Uğurca Köy muhtarı Erhan Tağay, Avrupa’dan dönüş yapan ailelerin taleplerini Vali Ekrem Canalp’a ilettiklerini belirterek, şöyle konuştu; “ Sağ olsun, Vali bey taleplerimizi geri çevirmedi. Avrupa’dan dönen vatandaşlarımız  için Spor kompleksi ve parklar istedik. Dönüşler hızlandı. Memleketlerine, vatanlarına  dönüş yapıyorlar. İnşallah biz de bu azınlık sınıftan çıkacağız. şu anda dönüş yapan on aile var, tabi bu sayı  ilerleyen süreçte 25-50 civarlarına çıkacak. Tek haneye düşmüştük, 40 yıl aradan sonra akrabalarımız gurbetten dönüyor. Bu durum bizi mutlu ediyor, sevindiriyor. Köyümüzü biraz daha modernleştirirsek, Avrupa’dan gelen gençlerimiz de buradan gitmek istemeyecekler. Onlar için modern havuzlar ve parklar yapacağız. Avrupa’da dükkanları olan vatandaşlarımız gelip burada tekrardan restoranlarını kuracaklar. Burayı da Midyat’ın Süryani köyleri gibi farklı, modern bir yere dönüştüreceğiz.”

KÖYDE YENİDEN YAŞAM BAŞLIYOR
34 Yıl aradan sonra köye dönüş yapan İzzettin Ürün, Vali Ekrem Canalp’a teşekkür ederek; “1989 Yılından beri Avrupa’da yaşıyorum. Artık toprağıma dönmeye karar verdim. Almanya’dan çocuklarımı alıp Türkiye’ye gelmek istiyorum.  Kendi memleketlerine vatanlarına alışsınlar, çünkü orada yaşamak çok zor.   Bizi Avrupa çok yordu sekiz tane çocuğum var onları da alıp buraya gelmek istiyorum” dedi. 40 Yıl aradan sonra  dönüş yaptığı köyde 15 ailenin Uğurca’da konut yapmak için çalışmaya başladığını ifade eden İbrahim Korkmaz, şöyle konuştu; “Bu yıl toplam 8 ev yapıldı. 12 Konut daha yapılacak.  Geçmişte babalarımız, dedelerimiz burada çiftçilik yapmış. Şu an ev yaptığımız yerler bizim eski arsalarımız.  Babam eskiden burada muhtardı, dokuz aylık bebekken Almanya’ya gitmek zorunda kalmışız. Tek talebimiz alt yapımızın tamamlanması ve çocuk park alanlarının yapılması.”  

Editör: NEZAHAT SUMBÜL