**Türkiye genelinde ‘şap’ hastalığına önlemler için büyükbaş ve küçükbaş hayvanlara yönelik aşılıma süreci devam ederken, mezbahane işletmecileri kaçak et kesimi ile ilgili uyarıda bulundu.

**İvme Et Entegre tesisi işletmecisi Turan Songur: “Yasakla birlikte Batman’daki kaçak kesim oranı arttı. Bu durum da ‘şap’ hastalığı kadar tehlikeli” diyor. Vatandaşlar, kasaplarda da dana eti bulmakta zorlanıyor.

“KAÇAK KESİM DE ‘ŞAP’ KADAR TEHLİKELİ”
‘Şap’ hastalığı nedeniyle ülke genelinde olduğu gibi Batman’da da önlemler alınırken, Batman’daki tek yetkili mezbahane olan İvme Et Entegre tesisi yöneticileri de ‘kaçak kesime’ dikkat çekti. Alınan tedbirler kapsamında hayvan pazarının kapatıldığını hatırlatan İvme Et Entegre Yönetim Kurulu Başkanı Turan Songur: “Tedbirler kapsamında küçükbaş ve büyükbaş hayvanlar kesime dahi gitmeden Tarım teşkilatına bilgi verilmesi gerekiyor. Ancak tedbirlerle birlikte ne yazık ki kaçak kesim oranı arttı. Zaten Batman’da yüzde 70’lerde olan kaçak kesim yüzde 90’a çıktı. Bu durum da ‘şap’ kadar tehlikeli” dedi.

“HAYVAN KESİMİ YARI YARIYA DÜŞTÜ”
Tedbirler sonrası Batman genelinde kaçak et kesiminin arttığını belirten Songur şöyle devam etti: “Deprem felaketi öncesi Batman’daki kaçak kesimin önüne geçebilmek için Belediye yetkililerince görüşmelerimiz olmuştu. Bazı adımlar atılacaktı. Fakat deprem nedeniyle haliyle süreç aksadı. Ancak şap hastalığı nedeniyle birlikte kaçak kesim daha da arttı. Batman bölgesinde en uygun kesim fiyatını sunmamıza rağmen ne yazık ki kaçak kesimin önüne geçilmiyor. İlgili kurumların bu konuda gerekli tedbirleri tavizsiz almalarını istiyoruz.” Öte yandan vatandaşların, Ramazan öncesinde kasaplarda dana et bulmakta zorlanması dikkat çekti. (Barış Arslan)

Editör: Yunus Yasak