Zor duruma düşen nice vatandaşların talepleriyle karşılaşıyorum. Bunlardan bazıları da sağlıkla ilgilidir.

Bir süre önce benden yardım isteyen bir vatandaşın taleplerini İl Sağlık Müdürlüğümüz yetkililerine ulaştırmıştım. Önceki gün yine benzer bir sıkıntıyla benden yardım istendi.

Engellilerin sağlık raporlarından söz ediyorum. Ağır engelli olmalarına karşın verilen raporda ilgili şıkkın karşısındaki kutucuğa ‘Evet’ yazılmadığı zaman evde bakım vs. hizmetlerden yararlanamayan engellilerin haklarını savunmayı bir görev biliyorum.

Bu köşede engellilerin sorunları hep gündeme taşınmıştır. Zorlu hayat mücadelesinde kendilerine çizilen yolda engelliler kervanıyla yürüyen insanlarımızın sayısı hiç de azımsanamayacak kadar çoktur.

Resmi verilere göre toplumun yüzde 10’u bir şekilde engellidir. Bakış açımla meseleyi biraz daha açtıktan sonra, sadede geleyim.

**

**

HERKES POTANSİYEL BİR ENGELLİ ADAYIDIR

İnsanlar ‘hayat’ denilen yolculukta çok büyük sıkıntılarla karşılaşabiliyor. Çok zorlu şartlarda bir hayata/yaşama mahkum olabiliyor.

Çok sağlıklı insanlar bile beklemedikleri bir zamanda;

hastalık,

trafik kazaları,

iş kazaları,

savaşlar,

doğal afetler vb gibi nedenlerle sakatlanarak(Engelliller/Yatalak olarak) ömür boyu yatağa mahkum olarak hayatlarına devam etmek zorunda kalabiliyorlar. Herkes potansiyel bir engelli adayıdır.

Yine hayatın akışında belli bir yaştan sonra insanlar ihtiyarlık dönemine geçiyor. İhtiyarlık ve eşlik eden bir hastalık olduğunda insanlar yatağa mahkum olabiliyorlar.

Zihinsel hastalıklar nedeniyle insanlardan bir kısmı engelliler sınıfındadır. Misal vereyim; “Down sendromu,Trizomi 21; genetik düzensizlik sonucu insanın 21. kromozom çiftinde fazladan bir kromozom bulunması durumu ve bunun sonucu olarak ortaya çıkan tabloya verilen isimdir.”

Spastik engelli nice insanlar zorlu hayat koşullarına rağmen aramızda yaşıyorlar. Bu hastaların iyileşmeleri mümkün değildir. Anne, baba veya yakınları ömür boyu kendilerine bakmaktadır.

Sosyal Devlet, sıkıntıya düşen, yatalak olan, engelliler kervanına katılan tüm vatandaşlarını gözeten, koruyan devlettir.

Engellilerini gözetmeyen, korumayan, sadaka ve yardımlara muhtaç eden devlet, sosyal devlet değildir…

**

**

Sadede geleyim. Batman Bölge Devlet Hastanesi’nden Engelli Sağlık Raporu alan vatandaşlar gerçeğini biliyorsunuz. Edindiğim bilgilere göre, bu hastaneden ağır engelli raporu alanlar, rapor yenilemesine gidince mağduriyetler yaşamışlar.

Hastane Başhekimi ve bazı yöneticilerini tanıyorum. Çok iyi niyetle çalıştıkları gerçeğine inanıyorum.

Zaten geçmişten biliyorum; Hastane Başhekim ve diğer yöneticilerinin engelli raporlarına bir müdahale durumları yok. İlgili doktorlar raporlamadan sorumludurlar.

Bir somut örnek vermek istiyorum. Edindiğim bilgilere göre, iki yıl önce yüzde 75 ağır engelli raporu bulunan ve evde bakım hizmetinden yararlandırılan 82 yaşındaki bir hasta, yenileme nedeniyle yeniden rapor almaya gitmiş. Bu kez kendisine yüzde 69 verilirken, “Ağır Engelli” ifadesinin karşısındaki kutucuğa ‘Evet’ ifadesi yazılmamış ve evde bakım hizmeti sonlandırılmış.

‘Engelli ve sürekli bakıma muhtaç değil’ düzenlemesiyle bu hastanın evde bakım ücreti ve engelli aylığı iptal edilmiş…

Hastane yönetimine sorulmuş, yeni sistem gerekçe gösterilmiş. Vatandaşlar haklı olarak soruyorlar; hangi ölçüler, hangi kıstaslar ile daha önce ağır engelli olan ve sürekli yardıma muhtaç olan hastalar, nasıl oluyor da iyileşmiş gibi gösteriliyorlar?

‘Evde bakımı iptal edilen hastalara hangi iksir, hangi ilaç içirilmiş de şifa bulmuşlar?’ sorularına açıklık getirilmelidir.

**

**

Evde Bakım Hizmeti ve engellilere yönelik hükümetin attığa adımları çok önemsiyorum. Devlet, engellilerini gözetince ‘Sosyal Devlet’ yasa hükmü pratik bulabilir. Bu yasanın pratik bulmasıyla birlikte daha önce ölüme ve bakımsızlığa terk edilen nice engellilerin daha çok gözetildiği bilinen bir gerçekliktir.

Bu konuda sosyal devlete yönelik önerilerim hep olmuştur. Düşünceme göre devlet; ağır engelli olanların yaşlarına bakmamalı, ama 75 yaşını aşmış her vatandaşını yaşlılık maaşı yerine evde bakım hizmetinden yararlandırmalıdır. Bunu hükümete önerecek Milletvekillerinin yolunu hep gözledim.

Sonuç olarak, bu yazımda örneğini verdiğim hasta şahsında, yeni sistemin tüm mağdurları adına bilgi talep ediyorum. Neden ağır engelliler bir anda normal engelli statüsünü konuldu ve konuluyorlar? Hastane yönetimine değil, Ankara’dakilere bu sorularımın iletilmesini talep ediyorum. Batman’ın biri iktidarda olmak üzere 5 Milletvekilini ve Sağlık Müdürlüğü yetkililerini duyarlı olmaya davet ediyorum.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.