*Batman Valiliği Koordinasyon Kurulu toplantısında kuraklığa dikkat çekilirken, DSİ 10. ve 16. Bölge Müdür Yardımcıları, ‘Su Seviyesi’nin her gün düştüğünü açıkladılar. Batman Barajı’nda enerji üretimi dururken, Ilısu Barajı’nda ise 6 üniteden biri devrede…

KURAK MEVSİM KORKUTUYOR
Tüm ülkede olduğu gibi kuraklığın etkili olduğu Batman ve bölgesinde barajlarda su seviyesi ‘alarm’ veriyor. DSİ 10. Bölge Müdür Vekili Veysi Kanat, meteorolojik verilere göre Batman’da yağış oranında yüzde 39,4 azalma olduğunu ifade etti. Kuraklığın ciddi şekilde görüldüğü Batman'da tarım teşkilatının koordinatörlüğünde ‘kuraklık krizi’ için acil toplantı düzenlenmesine karar verildi. Batman Barajı’nda üretimin durması için ilgili mercilere de müracaatta bulunduklarını belirten Kanat: “Enerjinin durdurulmasını talep ettik. Çünkü barajlarda ciddi su düşüşü söz konusu” dedi.

“ILISU’DA DA HER GÜN 7 SANTİM SU DÜŞÜYOR”
DSİ 16 Bölge Müdür Yardımcısı Muharrem Demir, Ilısu barajında da su seviyesinin her gün düştüğünü belirtti. 1200 MW kurulu gücündeki Ilısu Barajı’nda geçen yıl 525 olan su kodunun 507 metreye kadar düştüğüne dikkat çeken Demir, şöyle devam etti; “Şuan da 6 üniteli barajda sadece bir ünite çalışıyor. Baraj alanında günde 10, 6 MW'dan 6 milyar metreküp suya kadar düştük. Her gün ortalama 5 ile 7 santim baraj alanında su seviyesinde düşüş oluyor.”

TARLASINA SİGORTA YAPTIRAN YAPTIRANA
Kuraklıkla birlikte Batman ovasındaki çiftçiler ekili buğday, mercimek ve nohut tarlasını sigortalamak için Tarım Kredi Kooperatifi bünyesindeki Tarsim acentasına akın etti. Batman Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Aydın, 7 Şubat’a kadar kuraklık müracaatlarının yapılabileceğini söyledi. Geçen yıla oranla tarlalarını sigortalayan çiftçi sayısının 3 kata çıktığını belirten İl Müdürü Aydın, “Önümüzdeki haftada çiftçilerle geniş kapsamlı toplantı yapacağız. Çiftçilerin mutlaka tarlalarına sigorta yaptırmaları gerekiyor” dedi.

Editör: Yunus Yasak