** İçişleri Bakanlığı’nın destekleriyle faaliyete giren ‘Açık Kapı’ya Batman’da 212 kişi başvurdu. En fazla talebin sosyal hizmetler ve sağlık alanında olduğunu belirten Açık Kapı Koordinatörü Hüseyin Binay: “Talep ve istekleri kurumlara ilettikten sonra vatandaşlara en geç 7 gün içerisinde dönüş sağlıyoruz” dedi.

BAŞVURULAR ARTIYOR

İçişleri Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından 15 il’de hayata geçirilen ‘Açık Kapı’ bürosuna Batmanlılar, talep ve şikayetlerini aktarıyor. Valilik binası bahçesindeki Açık Kapı bürosuna son iki haftada 212 kişi başvurdu. Taleplerin en fazla yardım ve işsizliğine yönelik olduğunu belirten Koordinatör Klinik Psikolog Hüseyin Binay: “Büroya başvurular gün geçtikçe artıyor. İnsanlar her türlü sorunlarında bizlere başvurabilirler. İki haftada 212 başvuru aldık. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına 90 talep ilettik. Bunun 21’i olumlu, 1’i olumsuz, 5’i kısmen olumlu olarak değerlendirilmiştir. Geri kalan sayı hala değerlendiriliyor. Gelen talepleri ilgili kurumlara ilettikten sonra en geç bir haftada vatandaşlara olumlu ya da olumsuz dönüş sağlıyoruz. İş-Kur Müdürlüğüne de talep çok fazla. Bugüne kadar bu kuruma da 68 talep ilettik. Bu taleplerin 28’i değerlendirildi. Gerisi değerlendirme aşamasında. İl Sağlık Müdürlüğü, Batman Belediyesi, İl Nüfus Müdürlüğü ve Emniyet Müdürlüğü gibi bütün kamu kurumlarına talep ve istekleri iletiyoruz” diye konuştu.

“ACİL DURUMLARDA KURUM
MÜDÜRLERİYLE GÖRÜŞÜYORUZ”
Gelen talep ve istekleri vatandaşlarla yüz yüze görüşerek ilgili kurumlara ilettiklerini kaydeden Binay, şöyle devam etti: “Açık kapı projesi çok geniş kapsamlı danışmanlık ve çözüm merkezidir. Bize gelen bütün vatandaşlara buradaki uzman personellerle ve güler yüzle çözüm aranarak ilgili kurumlara talepleri iletiyoruz. Kısa vadede maksimum çözüm amaçlıyoruz. Çok acil durumlara bizim Valilik adına kurum müdürleriyle görüşme hakkımız var. Gelen vatandaşların her türlü sorunlarına çözüm bulmaya çalışıyoruz. En fazla işsizlik ve sosyal hizmetlerden kaynaklı başvurular oluyor. 320 Hizmet başlığımız var. Vatandaşlar bize istedikleri konularda başvurabilirler. Bize gelen talep ve istekleri haftalık olarak Valiliğe bildiriyoruz. Valilik de Bakanlık ile paylaşıyor. Proje büromuzda bir klinik psikolog, 2 sosyolog, bir sosyal yardımlaşma ve inceleme görevlisi ile bir VHKİ personeliyle hizmet veriyoruz.” (Bahar Çakar)