VALİ CANALP VERİLERİ AÇIKLADI
Batman Valiliği toplantı salonunda düzenlenen basın toplantısında Vali Ekrem Canalp, Mayıs ayı güvenlik verilerini duyurdu. Emniyet Müdürü İbrahim Kaba ve İl Jandarma Komutanı Albay Adem Taşkın’ın da katıldı toplantıda konuşan Vali Canalp: “Geçen yılın Mayıs ayında toplamda 1003 asayiş olayı meydana gelmişken bu senenin Mayıs ayında meydana gelen asayiş olayları 990’a geriledi. En önemli düşüşün mal varlığına karşı işlenen suçlarda meydana geldiğini görebiliyoruz. Geçen sene Mayıs ayında mal varlığına karşı 290 suç işlenmişken, bu yılın Mayıs ayında yüzde 34’lük bir azalma meydana gelmiş ve bu sayı 190’a düşmüş. İş yerinden ve resmi kurumdan hırsızlıklar yüzde 61, evden hırsızlıklar yüzde 53, yan kesicilik suçlarında da yüzde 57’lik bir azalma olmuş” diye konuştu.

“HAPİS CEZASI BULUNAN 795 KİŞİ YAKALANDI”
Vali Canalp, şunları kaydetti; “En ehemmiyet gösterdiğimiz konulardan biri de hakkında yakalama kararı çıkartılmış olan kişilerin adalete teslim edilmesi konusudur. Bu çerçevede Kolluk Kuvvetlerimizin yapmış olduğu başarılı çalışmalar neticesinde  geçen sene ilk 5 ayda mahkemelerce aranan 2.098 kişi yakalanmışken, bu sene bu sayı yüzde 67’lik bir artış ile 3.506’ya çıkmıştı. Bu sene Mart ayında mahkemelerce hakkında tutuklama kararı verilen veya kesinleşmiş hapis cezası bulunan 795 kişi yakalanmış ve adalete teslim edilmiştir.”

“UYUŞTURUCU TİCARETİ
YAPAN 111 KİŞİ TUTUKLANDI”
Uyuşturucu suçlarıyla ilgili verileri de açıklayan Vali Ekrem Canalp; “Geçen sene Mayıs ayında toplam 112 narkotik olaya müdahale edilmişken bu sene bu rakam 262’dir. Uyuşturucuda mücadelede adli makamlara intikal edilen şüpheli sayısı geçen sene Mayıs ayına oranla yüzde 133 artış göstermiştir. 2024 Yılı itibaren uyuşturucu madde ticareti yapmaktan hakkında adli işlem başlatılan toplam 111 şüpheli adli makamlarca tutuklanarak cezaevine teslim edilmiştir. Kaçakçılık ve organize suçlarda Mayıs ayı içerisinde 109 olaya adli işlem yapılmıştır. Toplam 5 şahıs da adli makamlarca tutuklanarak cezaevine gönderilmiştir” dedi.  

Muhabir: NEZAHAT SUMBÜL