GEBE KADINLARA 40 BİN LİTRE SÜT DAĞITILDI GEBE KADINLARA 40 BİN LİTRE SÜT DAĞITILDI

Türkiye’de elektrikli otomobil satışları yılbaşından bu yana istikrarlı artışını devam ettiriyor. Altyapı, servis ve şarj endişelerinin günden güne giderilmesiyle elektrikli otomobile ilgi hızla artıyor. Son 4 ayda elektrikli otomobil satışı 7 bin 527 adet gerçekleşti.

Satışlarda 5 kat artış
Elektrikli otomobillerin toplam otomobil satışlarından aldığı pay ise yüzde 3’e yükseldi. Nisan ayında ise elektrikli araçların payı 2 bin 857 adetlik satışla yüzde 3,69’a yükseldi. ODMD verilerinden derlenen bilgilere göre, Türkiye’de elektrikli otomobil satışları Ocak-Nisan döneminde geçen yılın aynı dönemine yüzde 442 artarak 7 bin 527 adet olarak gerçekleşti. Elektrikli otomobil pazarı 2022 Ocak-Nisan döneminde 1.388 adet olmuştu.

"Yıl sonuna kadar 2 bin araç teslim edilecek"
Aracın şehiriçi kullanımda ideal olduğunu, Türkiye'de çok sevebileceğini belirten Ulubaş, "İyi bir menzile sahip otomobil. Ortalama 100 km’de 10.1 kW tüketiyor. Bu yıl sonuna kadar 2 bin araç teslim edeceğiz. Bu anlamda lojistik planlamalarımızı yaptık, araç bulma konusunda sıkıntı yaşamıyoruz. Mart ayında ön siparişe başlamıştık, yaklaşık 10 bin talep formu dolduruldu. Ancak ödemeyi yapanlar 2 bine ulaşmadı. Talepleri aylara böldük, kimseyi araçsız bırakmamak adına süreci dengeli bir biçimde yönetiyoruz. Şu anda teslimatlara başladık" şeklinde konuştu.
"Elektrikli araç pazarı 39 bine ulaşır"
Türkiye'de elektrikli araç satışlarını bu yıl sonuna kadar 40 bine yaklaşacağını belirten Ulubaş, "Bu sene 39 binlik bir pazar bekliyoruz. İki markamızda pazarın yüzde 15’ine denk gelen toplam 6 bin hedefimiz var. Elektrikli otomobil satışlarının toplam satışlardan aldığı payın yıl sonunda yüzde 8’lere yükselmesini bekliyoruz. Bu oran önümüzdeki yıl yüzde 20’lere kadar çıkacaktır. 2030 yılından itibaren satın alınan araçların çoğu yüzde yüze elektrikli veya şarjlı hibrit olacaktır" şeklinde konuştu. (İHA)