Diyarbakır’ın merkez Kayapınar ilçesindeki Borsa İstanbul Hatat Hamid Aytaç Ortaokulu'nda okuyan 5. sınıf öğrencisi Ela Baysungur (10), 21 Nisan tarihinde MEB tarafından düzenlenen İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı’na girdi. 1 milyon 86 bin 894 öğrencinin katıldığı bursluluk sınavında Baysungur 500 tam puan alarak Türkiye birincisi oldu.
Düzenli ders çalışan tüm bireyin muhakkak başarı elde edebileceğini söyleyen Baysungur, sınavdaki başarısında ailesi ve öğretmenlerinin katkısının olduğunu ifade etti. Baysungur, “Bursluluk sınavına girmeden önce ders çalışma potansiyelimi iki katına çıkardım. Son haftalarda kendimi ful soru çözmeye verdim. Benim başarımda keman ve sporun da faydalı oldu. Okuldaki derslerim de çok iyi. Hemen hemen her konuda derse katılmaya çalışıyorum. Öğretmenlerimden söz hakkı çok istiyorum. Okulda gördüğüm derslerimi evde sürekli tekrarlıyorum. Sınavdaki başarımda öncelikle ailemin daha sonra öğretmenlerimin katkısı çok büyük” dedi.
Mesleki hayatındaki hedefinin beyin cerrahı olduğunu dile getiren Baysungur, “İyi ve düzenli çalışan biri muhakkak emeğinin karşılığını alıyor. O yüzden çalışan herkesin yapabileceği bir sınavdı. Mesleki hedefim büyüyünce beyin cerrahı olmak. Diğer bir hedefim de Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavından bursluluk sınavında ful çektiğim gibi başarılı olmak. Çalışan biri her şeyi elde edebilir. Ben özel bir çocuk değilim sonuçta. Ya da farklı bir eğitim görmedim” diye konuştu.
Kızının 500 tam puan alacağını beklemediklerini ve mutlu olduklarını söyleyen anne Nazile Baysungur, şunları kaydetti:
“Ela kızım, Milli Eğitim Bakanlığının düzenlediği bursluluk sınavında 500 tam puan alarak Türkiye 1’incisi oldu. Ela, derslerini düzenli ve çok çalışıyordu. Aslında bu düzenli ders çalışma alışkanlığı küçüklüğünden beri var. Okulda gördüğü dersleri eve gelip tekrarlar. Bol kitap okur ve soru çözer. Ben çalışan her öğrencinin kesinlikle başarabileceğinden eminim. Sınavda Diyarbakır’da başka 500 tam puan alanın olmadığını öğrendik. Ela kendisinin bursluluk sınavını kazanacağını biliyorduk. Sadece 500 tam puan alacağını beklemiyorduk.”

Kaynak: İHA