*Batman’ın Sason ilçesinin Heybeli köyünün Genişli mezrasında heyelan sonucu yola yuvarlanan büyük kaya parçalarını kaldırmak için köylüler, halatla bağladıkları kayaları çekmeye çalıştılar.

KAYALARI HALATLARLA ÇEKTİLER
Heyelan sonucu yol kenarındaki toprak kayması sonucu kapanan Sason ilçesinin Heybeli köyünün Genişli mezrasında, köylüler halatla bağladıkları kayaları çekmeye başladı. 4 Kilometrelik Genişli mezrasının yoluna savrulan kaya parçalarını kaldırmak için köylüler, el birliğiyle kaya temizliği yaptı. Doğaya karşı bilek gücünü kullandıkların belirten mezra sakinlerinden Bayram ve Ferman Abiri; “Mezramızın yoluna gece geç saatlerde heyelan sonucu büyük kapa parçaları düşünce yol kapandı. Mezra sakinleri olarak imece usulüyle yolu kayalardan temizlemeye çalıştık” dediler.

 “O SAATTE YOLDA KİMSE YOKTU”
10 Haneli mezra olan Genişli’ye yakın bir mesafede düşen büyük kaya parçalarının yolu kapatması üzerine Sason Kaymakamlığından yardım istediklerini belirten köylülerden İhsan ve Bayram Abiri ise şunları söylediler: “Dün gece gece mezraya yakın mesafede yola savrulan kaya parçalarının düştüğü saatte kimsenin yoldan geçmemesi büyük facianın eşiğinden dönülmüş oldu. Sabah kalktığımızda yol toprak ve kaya parçalarıyla kapalıydı. Mezrada oturan gençlerle birlikte şerit halatları araçlara bağladığımız kaya parçalarını yoldan temizlemeye çalıştık.”