EĞİTİMDE 72. SIRA...

Bir süre önce Liselere Geçiş Sistemi (LGS) merkezi sınav sonuçları açıklandı.

30 Haziran 2019 Pazar 15:14
1939 Okunma
EĞİTİMDE 72. SIRA...

Bir süre önce Liselere Geçiş Sistemi (LGS) merkezi sınav sonuçları açıklandı. Sonuçlar Batman açısından geçen yıl olduğu gibi yine iç açıcı değildi, aksine daha da kötü bir tablo oluştu.

Genç nüfusu ve potansiyeli değerlendirildiğinde LGS’de 81 il arasında Batman’ın 72. Sırada yer alması oldukça üzücü ve bir o kadar da üzerinde durulması gereken bir konu.

Verileri analiz ettiğinizde sınavda öğrencilere yöneltilen 90 sorudan sadece 27.2’sine doğru yanıt verilmiş…

Dijital çağı doruklarına dek yaşadığımız ve devletin eğitim için ciddi imkanları seferber ettiği bir dönemde Batman’ın orta öğretimde bu denli dibe vurması geçiştirilecek bir durum değil.

Eğitimdeki bu başarısızlık, sosyal medyada da gündem oluşturdu. Birçok sosyal medya kullanıcısı, Batman’ın eğitimde plakasına kadar gerilemesini ironi dille eleştirdi. Eleştiride bulunanlardan bir isim de sivil toplum kuruluşlarında aktif görev yapan ve toplumsal olaylara duyarlılığıyla bilinen avukat Adile Gürbüz’dü. Batman’ın eğitimdeki başarısızlığına içerlenen Gürbüz’ün; “Batman başarı abidesi mübarek (!) Kimse de üstüne alınmaz, hep çalışmayan öğrenciler…” paylaşımı yerindeydi…

Bu sütunlardan bir kez de biz seslenelim; sahi eğitimin başındaki isimler, bu tablo karşısında ne düşünüyorsunuz? Bunca imkana rağmen 10 Bini aşkın öğrencinin 90 sorudan sadece 27’sini cevaplayabilmesinin nedeni ne? Yıllardır başında bulunduğunuz eğitimi hangi yöntemlerle toparlayacaksınız? - Tek sorumlu, gerçekten de yine çalışmayan öğrenciler mi? - Gözlerin çevrildiği Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticilerinin özeleştiri yapması gerekmez mi? Bu soruların cevabını merak ediyoruz…

Bu tabloda özel eğitim kurumlarına da parantez açmadan olmaz.

İlimizdeki özel eğitim kurumlarının (birkaçı hariç) başarısı sadece kavramlarda kalıyor... 10-20 Bin TL arasında kayıt ücretinin alındığı özel eğitim kurumlarının LGS’deki başarısını da göremedik. Potansiyeli zaten yüksek olan öğrenciler üzerinden algı oluşturup, ‘birinciyiz, başarılıyız’ duyurularınız artık inandırıcı gelmiyor. Derece yapan öğrenci sayısının 3 katı kadar sınavda dibe vuran öğrenciler gerçeğini toplum gayet iyi görüyor.

Devletten ciddi teşvikler alıp, eğitim sektöründe bu denli dibe vurmak düşündürücü. Üzülerek belirtmeliyim ki Batman’da özel eğitim kurumlarının sadece ‘mekan’, ‘modern bina’ sattığı, eğitimde ise gerisin geriye gittiği acı bir gerçek…

Özetle; eğitimde iyi gitmiyoruz.

Böylesi genç nüfusa sahip bir il’de potansiyelin harcanmasının önüne geçilmesi gerek. Batman özelinde eğitimde istenilen noktalara gelinmesi için yeni bir yol haritası çizmek şart. Bu bağlamda neredeyse katıldığı tüm toplantılarda eğitimin, yetişmiş insan gücünün önemine vurgu yapan Vali Hulusi Şahin’in başarısızlığa seyirci kalmayacağına inanıyoruz.

***

BATMANLILIK BİLİNCİ
Batman’ın sorunlarını sürekli gündeme taşıyoruz… Mevcut sorunların çözümünde ağır aksak gidilmesi, petrol şehrinde yaşayanlara ‘Sahipsiz il’ yorumunu yaptırıyor.

Evet; eğitimde, sağlıkta, istihdamda ve diğer alanlarda birçok il’in gerisinde kaldığımız bir gerçek, fakat yaşadığımız şehirde dinamikleri harekete geçirecek yöntemleri uygulamadan, sadece kuru kuruya eleştirmek ve çözüm yollarında rol almamak tezatlık oluşturmaz mı?

İşte tam da burada memleket bilinci/memleket sevgisi devreye giriyor…

Geçtiğimiz günlerde Vali Hulusi Şahin, Batman Gazeteciler ve Yayıncılar Cemiyeti’ni ziyaret etmişti. Sohbette bir ara konu ‘lobicilik’ ve ‘memleket bilinci’ne geldi. Yaklaşık 8 aydır Batman’da görev yapan Vali Şahin de kentte memleket bilicinin oturmadığına dikkat çekiyordu ve anlamlı mesajlar veriyordu; “Batman’ın potansiyeli çok yüksek. Hızla gelişen ve dinamik bir şehir. Fakat böylesi şehirlerde ne yazık ki memleketi sahiplenmek, o bilince sahip olmak biraz aksak kalıyor. Mesela bir Bitlisli, bir Trabzonlu’nun veya bir Siirtli’nin yanında memleketini eleştirdiğinizde hemen tepki alırsınız. Evet sorunlarımız var ama bunları memleket sevgisiyle aşabiliriz. Batman’ı her yönüyle benimsemek gerek…”

Vali Şahin’in tespiti oldukça yerinde. Batman sokaklarına çıktığınızda her hangi bir vatandaşa ‘nerelisin?’ diye soru yönelttiğinizde “Beşiriliyim”, “Gercüşlüyüm”, “Sasonluyum” veya “Kozlukluyum” diye yanıt alıyorsunuz. Bu manidar cevap bile memleket bilincinde nerede olduğumuzun ıspatı gibi. Bu cevaptan yola çıkarak, Batmanlılık bilincini oturtmamız gerek.

Esen kalın.

Son Güncelleme: 30.06.2019 15:23
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ahmet 2019-07-01 10:22:55

Ben bir okul müdürüyüm durumdan en çok rahatsız olanlar biz idareci ve öğretmenleriz. Müteahhid bizi eleştirir, hayatında okul görmemiş ve defalarca davet edilmesine rağmen okula bir kere bile uğramayan Veli bizi eleştirir, ahlaksız çocuğuna sözü geçmeyen ana baba bizi eleştirir, tepeden inme eğitim politikalarını masa başında geliştirip bize uygulatmaya çalışan sistem bizi eleştirir. Neyse üç misalle düşüncelerimi tamamlamak isterim;
1.Başarı için öğretmenin nefesi, Veli’nin kesesi, öğrencinin de hevesi olacak.( Emin olun öğretmen parçalıyor boğazını, Veli’nin kesesi hiç bir öğretmenin umrunda değil sorgulamaz bile,öğrenci de heves maalesef)
2.Eğitim uzun soluklu bir süreçtir ve bu süreci etkileyecek o kadar çok dahili ve harici bileşen( uyarıcılar) var ki. Hepsini bertaraf etmek gerçekten çok zor. Bu iş sadece okul ve Veli’ye de yüklenmemelidir. Bu iş bir toplumsal uyanışla mümkündür.
3. Geçen gün bir dostum bir müteahhidin kendisine Batman’daki tüm idarecileri görevden alınmasını önermiş.sebebi malüm Lgs sıralaması. Efendi senin ihale ile alıp yaptığın okulun duvarlarının çatlaklarından ben dışarıdaki öğrencileri seyretmişliğim var. Senin ucuza gelsin diye küçük çap kullandığın içi lağım dolu foseptik borularını ellerimle değiştirmişliğim var.
Eleştiriye gelemediğimiz düşünülmesin elbette eleştirilelim hatta öz eleştiri de yapalım. Eksiklerimiz var ama emin olunsun ki bu ülkede işini en hakkaniyetli yapma gayreti içinde olan meslek grubuyuz.
3. Öğretim okulda, eğitim ailede başlar. Herkes doktor, öğretmen mühendis olmayacak ama herkes anne baba olacak. Önce eğitim sonra öğretim değerli arkadaşlar. Önce ahlak, önce duyarlılık, önce sevgi, önce merhamet, önce toplumu ayakta tutacak değerler Eğitimi.
Biz eğitim camiası bakanımızdan temizlikçimize kadar en iyisini yapmaya çalıştık. Eksiklerimiz olmuş olabilir zamanla tamamlamaya çalışırız.
Alnımız ak vicdanımız rahat.
Birde okul müdürlerinden yakınan öğretmen kardeşim hiç gidip okul müdürünle bi çay içip rahatsızlıklarını dile getirdin mi. Dilek şikayet kutusuna bi yazı yazdın mı. Sıkıntın buna rağmen giderilmedi mi. Kaldı ki hepimiz insanız duygularımız var velev ki hatalarımız da olur ama tüm seneyi sadece okul idarecinin var olduğuna inandığın egosuna kurban mı ettin. Okulu birlikte yönetmiyor muyuz. Biz bir aile değil miyiz. Birbirimize şikayetlerimizi, memnuniyetliklerimizi, serzenişlerimizi vs söyleyemeyecek kadar mı uzağız. Size hak veremeyeceğim değerli meslektaşım, Çok uzattım sürçi lisan ettimse affola.

Avatar
Kemal 2019-07-01 01:42:19

Balık baştan kokar. Öğretmenlerin mutlu olmadığı biyerde basarinin gelmesi imkansızdır. Batman da okul idarecilerini gözlemleyin iletişim problemi yaşayan öğretmenlere karşı üstünlük kurmaya çalışan kisiler. Batman'da vali olsaydım öğretmenlere tek soruluk bir anket yapardim. İdarecilerinizden memnun musunuz? Bu soruya verilen cevaplara göre görevlerinden alirdim. Öğretmen idarecilerden dolayı mutsuz okuldaki isim bitsin kacayim derdinde bu yüzden başarıyı beklemek imkansız. Umarım başarıyı daha çok etüt kurs gibi şeylerde aramalar.

Avatar
Fuat ünsal 2019-06-30 22:04:50

Birinci derece kusura bakmasınlar öğretmenler ......adam 4oootl 5000tl maaş alıyor umurundanmı öğrenci sınavda 1 ci olmuş veya 5000 ci olmuş işte tablo bu bütün öğretmenler değil yüzde 90...

Avatar
Yilmaz 2019-06-30 17:39:20

Bunun nedenini iyi analiz etmek lazım nedenlerden biri bence bu özel okulların karnelri şişirmesidir diye düşünüyorum

Avatar
Batmanlı 2019-07-01 11:52:39

1.sınıftan itibaren bilgi beceri ve ilgilerine göre brans verilmemesi nedeni ile yetiştirilemeyen,bu nedenle surekli devsirme sporcularin basarina bakan sadece pozitif bilimleri öğrenme mecburiyeti varmış
gibi ıq değerleri zorlanan,öğrenme güçlüğü çeken öğrencileri sınıflarda illa ki diğer öğrencilere yetiştirmeye mecbur bırakılan,müdür gibi değil de patron gibi davranan idareciler, sadece evrak içinde boğulan öğretmenler,öğretmenliği öğretmenlerden daha çok bilen veliler,öğrencilerde biriken enerjinin sokaklarin güvenilmezligi nedeniyle yeterince bosaltilamamasi,yetiştirme kurslarının istenilen şekilde onemsenmemesi cepte bir mantığı ile sürdürülmesi vs vs vs eşittir 72.sıra ancak Selam verildiğinde selamı bile almayan diğer kurumlardaki çalışanlar ada -ı muaserattan bihaber personelleri de unutmamak gerekir.Hastanede sıra kesen çalışan bile bastabip havasında.Sehirdeki tüm paydaşların mütevazilik ve verimlilik ilkesi ile hareket etmemesi durumunda biz daha çooooook bekleriz.

Avatar
Kozluklu 2021-06-21 08:47:49

Memleket bilinci ne alaka bu vali ne kadar da saçmalamış İstanbul izmir vb büyük şehirler de insanlar memleket bilinciyle mi başarıyorlar sıkıntı üniversite mezunlarının işsiz olması ve çok kötü durumda olması birde kyk borçlusu olması oku atanma bu durumlar ailede de gençlerde de sisteme karşı güvensizliğe neden oluyor bu devirde okumayanın elinde bir meslek var en azından okuyanların elinde hiç bir şey üstelik kyk borcuda ustlerinde duruyor ikincisi tarihçi işletmeci İktisatçı felsefeçi sınıf öğretmenliği yapıyor birinci sınıfta çocuklarımıza sağlam bir temel atmıyorlar öğretmen açığı var binlerce mezun öğretmen var fakat ve lakin atanma yok ücretli öğretmenlik yaptırıyorlar beş kuruş paraya bu ülkede hırsızlık var hırsızlık ahlaksızlık var zulüm var

Avatar
Adnan 2019-07-05 13:06:09

Egitim sistemimiz kökten problemli. Ankarada masabaşinda hazirlanan program batmanin kırsalına uymuyor. Toplumun ihtiyaçları yerine iktidarın ihtiyaçlarına göre eğitim
politikalari yaparsaniz sonuç bu olur. Yönetici ve idareciler hep ayni sendikadan seçiliyor. En çok yıpranan öğretmen en düşük ücreti alan öğretmen. Seneye daha da gerileyecez malesef.

Avatar
Egitim 2019-07-04 01:11:09

Bir ara üniversite sınavında benim sınava girdigim senelerde 16 ya kadar çıktık ben bıraktım düşüşe geçtik liselere giriş ile dibe vurduk. Gelirsek sebebe bence anadilimiz olmayan bir eğitim ile çok zorlastirilan bir eğitim sistemi özellikle sözel mantık üzerine kurulan yeni sistem çok zorluyor ve beyin error veriyor sınavlarda birde yerli öğretmenler arttıkça batıdan gelen hocalar azaldı buda etkili gerilememişse.