**Amerikan ‘Take Action Global’ adlı kuruluş tarafından 6 hafta süreyle 146 ülkede yürütülen ‘İklim Eylem Planı Projesi’ne Dünya genelinde 13 Bin okul başvurdu. Batman Anadolu Lisesi (BAL), büyük bir başarıya imza atarak, 250 okuldan biri olmayı başardı. Türkiye’de seçilen 10 okuldan biri olan Batman Anadolu Lisesi, Güneydoğu’da da ödül alan tek eğitim yuvası oldu.

13 BİN OKUL ARASINDAN SEÇİLDİLER
Batman Anadolu Lisesi (BAL), Amerikan ‘Take Action Global’ adlı kuruluş tarafından düzenlenen ‘İklim Eylem Planı Projesi’nde ‘Mükemmelik’ ödülü alan 250 okuldan biri seçildi. Dünya genelinde yaklaşık 13 Bin okulun katıldığı projede Batman Anadolu Lisesi 5 sınıf ve 150 öğrenci ile İngilizce öğretmeni Hatice İğsen tarafından yürütülen projeyle büyük başarıya imza attı. Ödül alarak büyük gurur yaşadıklarını belirten proje sorumlusu İğsen; “6 Hafta boyunca çeşitli etkinlikler yaptık. Her haftanın farklı bir teması vardı. İklim değişikliğinin hayatımıza etkileri ve çözüm önerileri gibi çalışmalar yaptık. Uzmanlardan destekler aldık. Tüm araştırmaları öğrencilerimiz yaptı. Tarım İl Müdürlüğünde araştırmalarda bulundular. Dünya genelinde 250 Okula mükemmellik ödülü verildi. Biz de bu ödülü aldığımız için çok mutluyuz ve gururluyuz. Ödülün yanı sıra öğrencilerimiz global bir sorun olan iklim hakkında bilgiler edindi. Etkinlikleri tamamen İngilizce işledik. Bu açıdan da öğrencilerimiz İngilizcelerini de geliştirmiş oldular” dedi.

ALKIŞAR BAL ÖĞRENCİLERİNE
6 Hafta boyunca ciddi çalışmalar yürüttüklerini belirten öğrencilerden Berfin Zehra Kurt, Rengin Kilvan, Ayşe Rana Zengin ve Ömer Keskin; “Bizim için güzel bir deneyim oldu. Dünyamız ciddi bir tehdit altında. Çalışmamızda iklimin tüm boyutlarını ele aldık. Dünya çapında ödül almak çok gurur verici” dediler. Okul Müdürü Mehmet Konak ise akademik başarının yanı sıra sosyal ve kültürel çalışmalara da ağırlık veren bir okul olduklarını belirterek; “Dünya genelindeki 250 okuldan biri olmak gurur verici. Öğretmenimiz ve öğrencilerimizi yürekten kutluyoruz. Her yıl Türkiye’nin en iyi üniversitelerine öğrencilerini yerleştiren bir liseyiz. Uluslararası düzenlenen yarışmada 150 öğrencimiz emek verdi. Ödül, Cartoon Network İklim Şampiyonları ve İklim Eylem Projesi tarafından okulumuza verildi. Mutluyuz ve gururluyuz” diye konuştu. (Barış Arslan-Reşat Yiğiz)