6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli meydana gelen 7,7 ile 7,6 şiddetindeki depremle Diyarbakır’ın da arasında bulunduğu 11 il yıkıma uğradı. DSİ 10. Bölge Müdürlüğüne bağlı ekiplerce kentte bir taraftan arama kurtarma çalışmaları sürerken, diğer taraftan da enkaz kaldırma çalışmaları gerçekleştirildi.
Bunun yanı sıra ekipler, depremin ilk zamanlarında Hatay’da 9 adet sondaj kuyusu açarken Diyarbakır’da ise Bağlar ilçesi Oğlaklı Mahallesi’nde inşası devam eden TOKİ konutlarına içme suyu isale hattında çalışmalar başlattı.
DSİ 10. Bölge Müdürü Muharrem Çağlancı, Bölge Müdürlüğüne bağlı 150’ye yakın iş makinesinin depremin ilk saatinden itibaren sahada arama kurtarma ve enkaz kaldırma faaliyetlerinde bulundurulması için ön safta yer aldıklarını belirtti.
Çağlancı, “6 Şubat tarihinde Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremlerde hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralı olan vatandaşlarımıza ise acil şifalar diliyorum. DSİ 10. Bölge Müdürlüğü olarak depremin meydana geldiği ilk saatten itibaren Bölge Müdürlüğümüz ve Bölge Müdürlüğümüzde iş yapan 150’ye yakın iş makineleriyle ilk etapta arama kurtarma faaliyetlerinde, daha sonra da enkaz kaldırma faaliyetlerinde en ön safta bulunduk” dedi.

Kaynak: İHA