İlişki sırasında erkeklerin de korunabileceğini belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Nigar Allahverdiyeva, “Gebelikten koruma denince akla kadınlar için tasarlanan yöntemler gelir fakat erkekler için de korunma yöntemleri mevcuttur. Erkeklerde kalıcı korunma yöntemi olarak 'vazektomi' ameliyatı uygulanabilir” dedi.
Liv Hospital Samsun Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Nigar Allahverdiyeva, doğum kontrol yöntemleri hakkında bilgilendirmede bulundu.

“Erkekler de korunabilir”
İlişki sırasında erkeklerin de korunabileceğinin altını çizen Opr. Dr. Allahverdiyeva, “Gebelikten koruma denince akla kadınlar için tasarlanan yöntemler gelir fakat hem kadın hem de erkekler için korunma yöntemleri mevcuttur. Erkeklerin sık kullandığı korunma yöntemleri kondom kullanımı ve geri çekmedir. Kalıcı korunma yöntemi olarak ise ‘vazektomi' ameliyatı uygulanır. Takvim yöntemi, geri çekme, vajinal duş gibi geleneksel yöntemler halk arasında çok sık kullanılsa da biz daha çok medikal yöntemleri öneriyoruz. Yine sık kullanılan prezervatifler bariyer yöntemleridir ve cinsel yolla bulaşıcı hastalıklardan da korurlar” diye konuştu.

“Hormonlu korunma yöntemleri”
Hormonlu korunma yöntemlerine de değinen Opr. Dr. Allahverdiyeva, şu bilgileri paylaştı:
“Hormonlu korunma yöntemleri hem içerik hem de kulanım şekline göre değişiklik gösterebiliyor. Hormonlu haplar arasında sadece progesteron içeren minipil dediğimiz haplar, pratikte sık kullandığımız östrojen ve progesteron içerikli haplar, acil kontrasepsiyon amaçlı kullandığımız ertesi gün hapları bulunmaktadır. Kalıcı koruma için ise kadınlarda tüp ligasyonu, erkeklerde vazeketomi ameliyatları uygulanır. Kadınlarda kullanılan ertesi gün hapları acil ve beklenmedik durumlarda istenmeyen gebelikleri önlemek amaçlıdır. Etkisi kullanma zamanına göre değişir. Korunmasız ilişki sonrası ilk 24-72 saat içinde alınması gerekir. Düzenli korunma yöntemi şeklinde kullanılmamalıdır.”

Kaynak: İHA