Uzman Psikiyatrist Doç. Dr. Alişan Burak Yaşar, önemli bir iş gücü kaybına ve toplum için ekonomik yüke yol açan depresyonun tedavisinde Bilişsel Davranışçı Terapi temelli kitapları okumanın tedavideki semptomların daha da çözülmesine katkılarının araştırma ile ortaya konduğunu anlattı.
Depresyon tedavisinde sıklıkla antidepresan ilaçların kullanıldığını belirten İstanbul Gelişim Üniversitesi (İGÜ), İktisadi, İdari Ve Sosyal Bilimler Fakültesi (İİBSF), Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Alişan Burak Yaşar, psikoterapiye erişmekte güçlük yaşayan hastalar için bibliyoterapinin önemli bir ek “ilaç” olduğunu söyledi.
“Sorun ve semptomlarla başa çıkmak mümkün”
Doç. Dr. Alişan Burak Yaşar, “Bireylerin terapistle çok az ya da hiç etkileşime girmeden psikolojik değişim süreçleriyle ilgili bilgiler ve öneriler sunan ‘Kitapla terapi’ bir diğer adı ile ‘Bibliyoterapi’nin, bireylerin zorluklarını daha iyi anlamalarına, davranışlarını geliştirmelerine ve günlük yaşamdaki sorun ve semptomlarla başa çıkmalarına yardımcı olabileceğine dair kayda değer bir bulgu birikimi var.” dedi.

Kaynak: İHA