Yaz ayında bol su ve kalorisiz içeceklerin içilmesi gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Y. Birol Saygı, gece yarısı yeme alışkanlığı konusunda uyarılarda bulundu. Gün boyunca birkaç öğün yemek ile kilo ve iştahların kontrol edilebileceğini aktaran Prof. Dr. Birol Saygı, “İnsanlar bazen susuzluğu açlıkla karıştırır, bu nedenle gerçekten ihtiyacınız olan tek şey buz gibi bir bardak su olduğunda fazladan kalori tüketebilirsiniz. Sade su kesmiyorsa, maden suyu içmeyi veya bir fincan şekersiz bitki çayı demlemeyi deneyiniz. Akılsız yeme en sık akşam yemeğinden sonra, nihayet oturup rahatladığınızda gerçekleşir. TV karşısında atıştırmak, diyetinizi rotadan çıkarmanın en kolay yollarından biridir. Belirli bir saatten sonra mutfağınızı kapatınız. En sevdiğiniz yiyecekleri tamamen kesmek yerine, sınırlı tüketiniz. Bir kutu yerine bir kurabiye veya bütün bir paket yerine küçük ambalajlarda satın alınız. Böylece en sevdiğiniz yiyeceklerin tadını çıkarabilirsiniz. Anahtar ölçülü olmaktır. Yaktığınızdan daha az kalori alırsanız, kilo verirsiniz. Ancak her zaman aç olduğunuzda, daha az kalori almak zor olabilir. Çalışmalar, günde 4-5 öğün veya atıştırmalık yiyen kişilerin iştahlarını ve kilolarını daha iyi kontrol edebildiğini göstermektedir. Günlük kalorilerinizi daha küçük öğünlere veya atıştırmalıklara bölmeniz ve ekseriyatını günün erken saatlerinde yemeniz önerilmektedir. Akşam yemeği en son yediğiniz zaman olmalıdır” ifadelerini kullandı.

“Sağlıklı kilo vermek için bu yöntemleri uygulayın”

TİP 2 DİYABET HASTALIĞINA DİKKAT! TİP 2 DİYABET HASTALIĞINA DİKKAT!

Yaz ayında sağlıklı diyet vermenin en iyi yolunun lifli yiyecekler olduğunu söyleyen Prof. Dr. Saygı, bilgilendirmelerinde şu kritik noktalara dikkat çekti:

“Diyetinize lif ekleyiniz. Lif, sindirime yardımcı olur, kabızlığı önler ve kolesterolü düşürür ve kilo vermeye yardımcı olabilir. Çoğu insan, ihtiyaç duydukları lifin sadece yarısını alır. Lifin faydalarından yararlanmak için çoğu kadın günde yaklaşık 25 gram, erkeklerin ise yaklaşık 38 gram veya 1000 kalori başına 14 gram alması gerekir. İyi lif kaynakları arasında yulaf, fasulye, tam tahıllı gıdalar, kabuklu yemişler ile çoğu meyve ve sebze bulunur. Mutfakta kilerinizi temizleyiniz: Kilerde cips ve dondurucuda dondurma varsa, kilo vermeyi olması gerekenden daha zor hale getiriyorsunuz. Dolapları şişmanlatıcı yiyeceklerle temizleyerek cazibeyi azaltın. Alışverişinize yürüyerek gidiniz. Yavaş yavaş kilo veriniz: Kilo veriyorsanız ancak istediğiniz kadar hızlı değilse cesaretiniz kırılmasın. Kilo vermek, tıpkı onları kazanmak gibi zaman alır. Uzmanlar, haftada yaklaşık bir ila iki kilo gerçekçi bir kilo verme hedefi belirlemenizi önerir. Beklentilerinizi çok yüksek ayarlarsanız, yeterince hızlı kilo vermediğinizde vazgeçebilirsiniz. Unutmayın, vücut ağırlığınızın sadece yüzde 5-10'unu kaybettiğinizde sağlık yararlarını görmeye başlarsınız.(İHA)