6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli yıkıcı depremlerden etkilenen Diyarbakır'da hasarlı binaların yıkımı devam ederken, merkez Bağlar ilçesi 5 Nisan Mahallesi 787'nci Sokak'taki 7 katlı İbrahimoğulları Apartmanı ve Baran Apartmanı ile ismi öğrenilemeyen bir bina depremin üzerinden bir buçuk yıl geçmesine rağmen yıkılmayı bekliyor.
Mahalleli, korkarak etrafından geçtiği binalarda fuhuş ve uyuşturucu madde kullananların cirit attığını, binada kolonların hepsinin patladığını ifade ederek, yetkililerin duruma bir çare bulmasını istedi.
Mahallede esnaf olan Nihat Ekinci, korkudan mahalleden geçemediklerini ifade ederek, “Merkez Bağlar ilçesine bağlı 5 Nisan Mahallesi'nde esnafım. Hemen yanı başımızdaki apartmanlar Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremde hasar gören apartmanlardır. Bir seneden fazladır harabe şekilde duruyor. Bu binaların acilen yıkılmasını istiyoruz. Bahse konu olan binaların kolonları patlamış halde. Korkudan mahalleden geçemiyoruz. Çok tehlike arz ediyor. Yetkililer duruma bir el atarsa çok iyi olur. Çünkü hasarlı binalara giren çıkan belli değil. Bu durumdan da rahatsızız” dedi.

Kaynak: İHA