Kurulduğu dönemde kısa sürede bir buluşma mekânı haline gelen ve bugün de kentin ana kültür sanat aktörlerinden biri olmaya devam eden DSM, 20 yıllık yolculuğu boyunca biriken deneyimini şehrin değişen kültür sanat hayatına ve DSM’nin şehirle kurduğu ilişkiye yakından bakmak isteyen herkesin erişimine açıyor.

DSM’nin yeni web sitesi çalışması sırasında arşivdeki görsel malzemeler ve metinler yeniden gözden geçirildi ve düzenlendi. Araştırmacıların ve kullanıcıların yıl, disiplin ve etkinlik türüne göre arama yapmayı mümkün kılan filtreler aracılığıyla içeriğe kolayca ulaşabilmelerine olanak tanıyan bir seçki oluşturulurken, güncel proje ve etkinliklerle ilgili bilgilere de yer verildi. Bugüne dek gerçekleştirilen etkinliklerin mekânları ve işbirliklerinin haritası ile program ve etkinlik afişlerinin de izlenebildiği sitede, edebiyattan sinemaya, güncel sanattan toplumsal düşünce ve sosyal bilimlere, müzikten tiyatroya birçok farklı disiplini kapsayan bine yakın sergi, söyleşi, atölye, gösterim ve performansın bilgisi yer alıyor.

2002’den bu yana şehirdeki kültürel üretimin parçası olan, yerel yönetimlerle, hak temelli sivil toplum kuruluşlarıyla, sanat inisiyatifi ve sanatçılarla yerel ve uluslararası ortak projeler gerçekleştiren DSM, 20. yılını geride bırakırken, şehirdeki yolculuğu boyunca çok sayıda insanın emeği ve katılımıyla biriken, dayanışma duygusuyla büyüyen deneyimini sanatseverlerle paylaşıyor.

Mardin'e turist akını Mardin'e turist akını

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin yenilenen sitesi www.diyarbakirsanat.org’u ziyaret edebilirsiniz.