**Batman’ın Balpınar beldesinde çiftçilik yapan Şafi Kandemir, yetiştirdiği dev karpuzlarla Diyarbakır karpuzuna rakip oldu. 53 Kilo 300 gram ağırlığındaki iki karpuzu Valilik makamına çıkaran çiftçi Kandemir; “Ata tohumu ile özenle yetiştirildiğim karpuzların 53 kiloyu geçmesinden ötürü mutluyum” dedi.

DEV KARPUZLAR SERGİLENECEK
Batman’ın Balpınar beldesinde son yılların en büyük karpuzu yetiştirildi. Balpınarlı çiftçi Şafi Kandemir’in yerli tohumla yetiştirildiği karpuz 53 kilo 300 grama ulaştı. Tarım İl Müdürü Mehmet Aydın ve Ziraat Odası Başkanı Nizamettin Aydiş’in de eşlik ettiği Kandemir, karpuzları Vali Ekrem Canalp’ın makamına çıkardı. Karpuzlar hakkında Vali Canalp’a bilgi veren çiftçi Kandemir; “Karpuzu özenle yetiştirdik. Doğal gübreler verilerek büyümesi için çok çalıştık. Batman’ın karpuzu artık Diyarbakır’a rakip olacak düzeye geldi. Bu karpuzun 27 Eylül’de fuarda sergilenmesi ise bizim için gurur vericidir” dedi.

VALİ, ÇİFTÇİYİ KUTLADI
Böylesi bir karpuzun Batman’da yetişmesine sevindiğini belirten Vali Ekrem Canalp ise şunları söyledi; “Memleketimizin her tarafında ayrı bir güzellik var.  Karpuz, çay kenarındaki alüvyon topraklarda çok güzel yetişir. Bu karpuz da memleketimizin bir güzelliği ve zenginliğidir. Batman’da da bu karpuzu yetiştirmekten memnuniyet duyuyoruz. Çiftçimizi tebrik ediyorum. Diğer karpuzumuzu da sevgi evlerindeki çocuklarımıza ikram edeceğiz. Çocuklarımız, organik ata tohumu karpuzu afiyetle yesin istiyoruz.” (Reşat Yiğiz)