SAĞLIKLI KOLESTEROL İÇİN ALTIN KURALLAR SAĞLIKLI KOLESTEROL İÇİN ALTIN KURALLAR

 Kişiler hayatlarında radikal değişimler yapamasa bile 1-2 kilo vererek, otobüsten 2-3 durak önce inip yürüyerek, şekerli ve yağlı yiyecekler yerine yoğurt, meyve ve salata tüketerek diyabetle mücadeleye başlayabilir” dedi.Medical Park Ordu Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Mesut Şahin, diyabetin kandaki glikoz seviyesini kontrol eden insülin hormonunun pankreas tarafından üretilmemesi, yetersiz olarak üretilmesi veya vücut tarafından etkin biçimde kullanılmaması sonucu ortaya çıkan kronik bir hastalık olduğunu söyledi.


“Diyabetten korunmak mümkün”
Diyabetin, önlenebilir bir hastalık olduğuna dikkat çeken Uzm. Dr. Şahin, “Diyabeti önlemek zor değildir. Bunun için istekli olup harekete geçilmelidir. Kişiler hayatlarında radikal değişimler yapamıyorsa bile bir-iki kilo vererek, otobüsten iki-üç durak önce inip yürüyerek, şekerli-yağlı yiyecekler yerine yoğurt, meyve ve salata tüketerek bile diyabetle mücadeleye başlayabilir. Diyabet hastaları yeterli ve dengeli beslenmeye özen göstermelidir. Düzenli spor yapmalı, kilosunu kontrol altında tutmalıdır” ifadelerine yer verdi.
Medical Park Ordu Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Mesut Şahin, diyabetli hastalarda yiyeceklerin doğru miktarda tüketilmesinin önemli olduğunun altını çizerek, “Beslenme programınız sadece size özeldir. Başka bir diyabet hastanın listesi size uygun olmayabilir. Bu nedenle yiyecekler diyetisyenin önerdiği miktarlarda tüketilmelidir. Yürüyüş, bisiklet gibi sporlar diyabet hastaları için kolay ve idealdir. Diyabet hastaları ilaçlarını doktorunun önerdiği şekilde kullanmalıdır. Kan şekerini doktorunun önerdiği sıklıkta ölçmeli ve insülin kullanması gerekiyorsa, doktorunun önerdiği doz ve zamanda, diyabet hemşiresinin gösterdiği uygulamaya göre yapmalıdır. 3-4 ayda bir doktor kontrolü yaptırmalı, yılda bir kez de göz ve nöroloji muayenesi yaptırmalıdır” diye konuştu. (İHA)