Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, dünyada üretimin ve ticaretin durgunluk göstermesine rağmen Türkiye’de Ağustos ayında ihracatın arttığını ve dış ticaret açığı ile ithalatın azaldığını ifade edildi.
“İhracat, Ağustos ayında yüzde 1,6 artışla 21 milyar 619 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti”
Açıklamada, Ağustos ayında ihracatın arttığına, ithalatın ise azaldığına dikkati çekilerek, “İhracatımız, Ağustos ayında yüzde 1,6 artışla 21 milyar 619 milyon dolar seviyesinde gerçekleşirken, tarihin en yüksek Ağustos ayı ihracat değerine ulaşılmış ve ihracatta önemli sektörlerimiz de sekiz aylık performans gücünü korumuş bulunmaktadır” ifadelerine yer verildi.
“2023 yılı Ocak-Ağustos döneminde ihracatımız, 164 milyar 907 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir”
2023 yılı Ocak-Ağustos döneminde, dünya ekonomisinde üretimin durgunlaşması ile ticaret hacminin daralmasına rağmen Türkiye’nin ihracatının arttığı belirtilerek, şunlar kaydedildi:
“2023 yılı Ocak-Ağustos döneminde ihracatımız, geçtiğimiz yılki seviyesine yakın 164 milyar 907 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Ağustos ayı itibariyle son 12 aylık ihracat ise yüzde 1,2 oranında artış ile 253 milyar 574 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Ülkemiz G-20 ülkeleri arasında 2. çeyrekte mal ihracatını artıran sadece 3 ülkeden biri olup, Türkiye yüzde 2,3 (mevsimsellikten arındırılmış) artış ile Fransa’nın ardından ikinci çeyrekte ihracatını arttıran 2. ülke konumundadır.” (İHA)