Aylardır Koronavirüs ile ilgili gelişmeleri tartışıp duruyoruz.

Hepimizi ilgilendiren önemli bir salgın ile karşı karşıya olduğumuzdan, topluma karşı görevlerimizi yerine getirmeye çalışıyoruz.

Günümüz dünyasında toplumları sarsan en önemli olumsuzluklardan birisi yalan bilgilerin paylaşılması ve yayılmasıdır.

Bunun için yeterince önemli zemin ve malzeme vardır.

Kitle iletişim araçlarının yaygınlaşması, dünyanın öteki ucunda yaşanan gelişmelerden anında haberdar olabilmemiz bilinen bir gerçekliktir.

Sosyal medya araçlarının olumlu ve olumsuz sonuçları vardır.

Bu kitle iletişim araçları doğru kullanıldığında, toplumların bilinçlenmesi açısından fevkalade önemli hizmetlere vesiledir.

Ne yazık ki kötü niyetlilere itibar ettiğimizde, paylaşılan bilgileri araştırma yapmadan, akıl ve bilim süzgecinden geçirmeden kabul ettiğimizde, çok vahim olumsuz sonuçlar karşımıza çıkmaktadır…

KİRLİ BİLGİLERE İNANMAYIN…

Günümüzde doğru bilgilere ulaşmak çok kolaydır, yeter ki üzerinde duralım.

Sosyal medyada paylaşılan yüzlerce haber var. Toplumu korku ve endişeye sevk eden koronavirüsle ilgili dehşet verici bu haberlerin çoğunun yalan olduğunu görüyorum.

Ancak toplum bu haberlere hemen inanıyor.

Gökten patlıcan yağdı haberine hemen inananlar oldu…

“Teyit.org” diye bir site var. Lütfen bazen dünyadaki yalanlar ile ilgili gerçekleri görmek için bu siteye bakınız.

Evet, kirli bilgilerden, yani dezenformasyondan söz ediyorum.

Dezenformasyon nedir, bilgisine bakalım: “Dezenformasyon, yanlış veya doğruluğu bulunmayan ve kasıtlı olarak yayılan bilgi. Hasmı rencide etmeyi, aşağılayıp küçük düşürmeyi amaçlayan Karşı propaganda ile benzerlik taşır. Sahte belge, el yazısı, fotomontaj ve montaj filmler ile fabrikasyon istihbarat ve dedikoduların duyurulması gibi yöntemleri bulunur.”

“TDK'da dezenformasyon ‘Bilgi çarpıtma’ anlamına geliyor.”

**

**

Görüldüğü gibi dezenformasyon günümüzün en büyük belası.

Bir deprem olur, hemen yalan bilgiler yayılır. Başka ülkelerdeki görseller kullanılarak ölen insanlar ile ilgili yalan bilgiler paylaşılır.

Devlet adına sık sık şöyle beyanları duymuşuz: “Vatandaşlarımızın sosyal medyada oluşabilecek dezenformasyon içerikli paylaşımlara itibar etmemeleri, doğru bilgi için resmi kaynakları takip etmeleri rica olunur."

Koronavirüs meselesinde de devlet adına sürekli bu uyarılar yapıldı. Sağlık Bakanlığı’nın verileri yerine inanılmaz yalanlarla toplumumuz korku ve endişeye sevk edildi.

Şu anda bile inanılmaz yalanlarla toplum endişeye sevk ediliyor.

Bu yazımla özellikle dezenformasyon konusunda siz değerli okurlarımı bilgilendirmek istedim.

Biliniz ki kötü niyetliler her zaman tetikte bekliyor…

Yaydıkları yalan bilgilerle toplumu ifsat etmeyi amaçlayan üst akıllar olduğu gibi, safça alet olanlar da vardır…

CEZAEVİ OLAYI!...

Değerli Okurlar, dezenformasyon ile ilgili bir yorum yapmayı günler öncesinden düşünmüştüm.

Tam da yazıma başlayacağım bir saatte Batman Cezaevi ile ilgili paylaşımlara tanık oldum. Sosyal medyada hemen Batman Cezaevinde isyan haberleri yer aldı.

Gelişmeleri takip ederken, ‘Batman Cezaevinde İsyan’ başlıklı paylaşımları gözden geçirdim. Durumun hassasiyetini bildiğimden sorumlu davranmalıydım. Teyit edilmemiş, doğrulanmamış, güvenilir olmayan hiçbir bilgiyi paylaşmadım.

‘Batman Cezaevinde neler oluyor, isyan mı, dumanlar yükseliyor, ambulanslar gidip geliyor’ şeklinde bir paylaşım yapmadım. Onun yerine ilgililere ulaşmaya çalıştım.

Valilik ve Başsavcılıktan bilgilere ulaşmaya çalıştım. İktidar Milletvekili, Batman Barosu ile insan hakları savunucularıyla telefon görüşmelerim oldu. Olayın gerçeğini öğrendikten sonra Koronavirüs salgınına da dikkat çekerek halkı evlerine davet ettim. Kirli bilgilere kanıp toplananlar gerçeği dezenformasyonların ne kadar önemli olduğunun göstergesidir.

Türkiye ve dünyadan Batman Cezaevindeki meseleyi siyasi boyuta taşıyıp, ülke genelindeki tüm cezaevlerini karıştırmak isteyenlerin dezenformasyonlarına tanık oldum. Batman’da adli suçlarla ilgili bir hadise olduğu bilgisine rağmen kirli amaçları olanlar dezenformasyonlardan geri durmadılar.

Sonuç olarak dezenformasyonlar konusunda uyanık olalım diyorum. Sadece cezaevi ile ilgili dezenformasyon bile belki bu kente ağır fatura(koronavirüs yayılımı faturası) olabilir. Lütfen dikkatli olalım. Lütfen sağduyu ile, akıl ile meselelere yaklaşalım.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.