*Batman’ın Seyitler Mahallesi 6072. sokaktaki konutların büyük bölümüne zarar veren kuvvetli yağış Batman’da dört can alırken, dere kenarında oturan 40 yaşındaki Suat Özer; “Çocuklarımı yataklarından aldığım gibi dışarı bıraktım. Biraz daha kalsaydık çıkamayabilirdik”  dedi.

*40 Yıldır Seyitler Mahallesi 3062’nci sokakta oturduklarını belirten Şakir Çiftçi; “Böyle bir sel taşkınıyla ilk kez karşılaşıyoruz. Daha önce de su taşkınlıkları yaşanırdı ama bu kadar büyüklükteki felaketi ilk kez gördük. Sel suları ne duvar bıraktı ne de bahçeleri. Önünde ne varsa yıkıp geçti. Her şey göz açıp kapayıncaya kadar oldu” diye konuştu.

“KORKUNÇ BİR GECEYDİ” 
Önceki gece Batman’ı etkisi altına alan kuvvetli yağış, şehrin Karşıyaka’sındaki semtlerde hasara yol açarken, Güner ailesinden de dört can aldı. Gece yarısı bastıran kuvvetli yağış Batman kent merkezinin dört bir yanında etkili oldu. Yağışın büyük hasar verdiği Seyitler Mahallesi’nin 6072 sokaktaki evlere büyük hasar verdi. Aşırı yağıştan ötürü evlerin yarısı su doldu. Eşyaları su altında kalan aileler, geceyi yakınlarının yanında geçirdi. Çocuklarının uyuduğu saatte su uğultusuyla odaya koştuğunu belirten 8 çocuk babası Suat Özer; “O saatte uyanıktım. Dışarıdan bağırma sesleri geldi. Bir anda yatak odasına yöneldim ve çocuklarımı dışarıya çıkardım. Evin neredeyse zemin katının yarısı su doldu. 15 Civarında koyunum telef oldu. Bahçedeki meyve ağaçlarım devrildi. Yine de yaşadığımıza şükrediyoruz” dedi. 

“GECE YARISI HER TARAFI SU SARDI”
Dereye yakın  evde yalnız kalan annesinin yanında gece 23.30’a kadar kaldığını belirten Şakir Çiftçi, şunları kaydetti; “Yağışlar bastırınca derede suyun yükseldiğini fark ettik. Ama  suyun bu derece yükseleceğini kimse tahmin etmedi. Annemden ayrıldım, eve doğru yönelirken bağırma sesleriyle geri döndüm. 77 Yaşındaki Vesile annemi sırtıma alıp eve götürdüm. Evden tek bir eşya almadık. Elektronik cihazlar ve diğer eşyalar tamamen su altında kaldı. Hiçbir şeye dokunmadık. Hasar tespitinin yapılmasını istiyoruz. Eğer 10 dakika daha geç kalsaydım belki de annemi kurtaramayacaktım. Halen bu felaketin şokunu üzerimizden atamadık. Dere yakınındaki evlerin tümünün ihata duvarları yıkıldı. Bahçelerin tamamı su altında kaldı.” (NEZAHAT SUMBÜL)

Editör: Yunus Yasak