*Batman’da etkili sıcak hava nedeniyle vatandaşlar, geceleri evlerinin damlarına kurdukları tahtlarda uyuyor. Hava sıcaklığının 45 dereceye ulaştığı Batman’da eski semtlerde klima ve vantilatör yerine damlarda serinleyenler, “Bol oksijenli havada serinlemenin keyfini yaşıyoruz” diyorlar.

FARKLI SERİNLEME YÖNTEMLERİ

Kavurucu sıcakların etkisini gösterdiği Batman’da termometreler 45 dereceyi gösterince, vatandaşlar farklı serinleme yöntemlere başvuruyor. Bu yöntemlerden biri de ‘Dam Palas’ olarak nitelendirilen, evlerin damlarına kurulan tahtlarda uyumak. Batman’ın İluh Mahallesi 615 sokakta oturan Mahmut Ekinci, damlardaki tahtlarda akşama doğru yatakların serildiğini söyledi. Ekinci, “Evin içi çok sıcak olduğundan kalamıyoruz. Dam da yatıyoruz. Böyle sıcak görmedik. Gündüzleri ateş olan damlar geceleri ise kalınabilecek tek yer. Klima ve vantilatör kullanmadığımız için dama çıkıyoruz” dedi.

“TEKNOLOJİDEN UZAĞIZ”

Batman’ın Çarşı Mahallesi sakinlerinden Cemal Çerçel, eski semtlerin çoğunda vatandaşların geceleri evlerin damlarında kurdukları tahtlarda geceleri yıldızları seyrederek uyduğunu söyledi. Aşırı sıcaklar ile günün stresini üzerlerinden atmak için damlarda uyumayı tercih ettiklerini belirten Çerçel, şunları kaydetti: “Teknolojiden uzak, ailemizle doğal bir ortamda damlarda yatıyoruz. Klima kullanmak yerine tahtlarda bol oksijenli havada vakit geçirmenin keyfini çıkarıyoruz. Akşam oldu mu damlara çıkıyoruz. Klimadan daha sağlıklı. Dam da hava çok güzel. Tahtlarda oturup serinlemek gibisi yok.” (Çağdaş Özel)

Editör: Yunus Yasak