*Covid-19 salgınının yaz mevsiminde bu boyutlara geleceğini belki de kimse tahmin etmiyordu. Korkulu aylar, Mart ve Nisan’dı. Maalesef, ülke genelinde tam tersine bu salgın belirgin bir şekilde artış gösterdi. Bu sinsi hastalığa yenilenlerden çok atlatanlar da var.

*Kozluk-Melafalı İsmail Sönmezsoy da aramızdan ayrıldı. Yılları Karayolları’nda geçen 90 yaşındaki İsmail dayı, Covid-19 sürecinde sessiz-sedasız ayrıldı aramızdan. O, Batman’ın yaşayan tarihlerindendi. Dönemin Kaymakamlarını, Valilerini ve bürokratlarını yakından tanıyan renkli bir sima olan Melafalı İsmail dayı, geçen Kurban Bayramı’nda Batman Çağdaş’a hayat hikayesini anlatmıştı.

YAZ MEVSİMİNDE ARTAN VAKA SAYISI
Yaz mevsiminde bile maalesef Covid-19’un ateşi dinmiyor.

Mart ve Nisan aylarındaki durağanlık dönemi geride kaldı ve tam tersine bir dönem geçiriyoruz.

Bu sinsi hastalığı kuşkusuz yenenler de var.

Covid-19 salgınında uzmanların görüşleri çok önemli.

Covid-19 salgınında herkesin birbirine önerdiği farklı iyileşme yöntemleri var, hangisine kulak vereceğinizi şaşırıyorsunuz. ‘Acaba hangi ilaç iyi gelir’ ve ‘kısa sürede toparlayabilirim’ kaygısı içinde oluyorsunuz.

Bu salgını atlatanlar yaşadıklarını yakın çevreleriyle paylaşıyor, elbette faydalı bilgiler bunlar ama uzmanların görüşlerinden şaşmamak gerek.

O kadar çok öneri var ki bu denli ilaç ve gıdayla nasıl baş edeceğim diye kara kara düşünüyorsunuz.

Hele de farklı ağrılar içinde olursanız uzmanların ve çevrinin söyledikleri arasında kafanız karışıyor.

Kuşkusuz bu salgını işin ehline bırakmak gerekiyor.

Uzmanlar, hastalara ilaçların yanı sıra doğal içecek ve gıda takviyeleri yapmalarını öneriyor.

Bir uzmanın önerisini aldığınızda faydasını görüyorsunuz.

Uzmanlar da aldığı tüm önlemlere rağmen salgına yakalanabiliyor. Çünkü bu salgın kendini gizli tutuyor ve açık bulduğunda hemen bulaşıyor.

Evde iyi bir izolasyon bu süreçte hastayı toparlar, ancak ev ortamında aile fertlerinin de dikkat etmeleri gereken altın kurallar var.

Aynı lavabo, banyo ve odalara pür dikkat edilmeli.

COVİD-19’U ATLATANLAR
Covid-19 salgınının özellikle aramızdan yaşlıları aldığını görüyoruz.

Bazı yaşlılarımız da bu salgınla baş etmeyi başarabildiler.

90 ve 100 yaşını aşmış yaşlılarımızın bu salgınla verdikleri mücadele takdire şayandır.

Batman’da bazı kurumlara yıllarını veren birçok meslek grubundaki kariyer sahibi arkadaşlarımız ve büyüklerimiz pandemiyle zorlu bir sınav verdiler.

Hiç beklemediğiniz bazı çevrelerin bu salgından etkilendiği duyunca sarsılıyorsunuz.

Covid-19’a yakalananlar birbirlerine telefonla ulaşıyor ve destek oluyorlar.

Son 1,5 ayda Covid-19’u yenen çok kişi var Batman’da.

Sağlığına kavuşan bir dostum salgını şöyle anlatıyor: “Bu hastalığa kapılan kim varsa ne panik ne de stres yapsın. Bu salgının en sevdiği ortam stres ve paniktir. Bunlardan kaçınmak gerek. Özellikle hastanın direncinin kırılmaması için mutlaka bol sıvı tüketip bolca yürüyüş yapmalı…”

Covid-19’u yaşayanların ne sıkıntılar yaşadığını bilseniz, bu salgının insanın ömründen ömür aldığını görmüş olursunuz.

Bu sebeple, Covid-19’a karşı herkesin çok dikkat etmesi gerekiyor.

MELAFALI İSMAİL DAYI
Kozluk-Tuzla Gözü (Melafalı) köyünden İsmail Sönmezsoy, Covid-19 sürecinde aramızdan ayrılan Batman’ın canlı tarihiydi.

Geçen Kurban Bayramı’nda 35 yılını verdiği Karayolları’nı öyle güzel anlatmıştı ki bazı televizyon kanallarının dahi dikkatini çekmişti. CNN Türk, Habertürk ve NTV gibi bazı televizyon kanalları İsmail dayının hayat hikayesine yer vermişti.

1990 Öncesinde İl Genel Meclis üyeliği de yapan Sönmezsoy, Batman il sınırları içindeki Karayolları ağlarını avucunun içi gibi bilirdi.

Emekli olduğu Karayolları’na hayrandı.

Karayolları Genel Müdürlüğü, her yıl ona Türkiye’nin yol haritası başta olmak üzere takvim ve broşür gibi bazı eşantiyonlar gönderirdi. İsmail dayı da dostlarına Karayolları’ndan gelen hediyeleri dağıtırdı.

İsmail dayı, 60 yıl önce Sason Kaymakamı olan eski Valilerden Ozan Aykut, Batman’ın ilk Valisi Tuncer Perçinler, Batman’ın ilk emniyet müdürü Celalettin Cerrah ve üst düzey bürokratların çoğunu yakından tanırdı.

Her bayram bürokratlarla bayramlaştığını bizimle paylaşır, cep telefonuna gelen mesajları yakın dostlarına gösterirdi.

Ulaşım imkanının olmadığı 1960’lı yıllarda, yollarda arı gibi çalıştığı için ona, “İsot İsmail” lakabı takmışlardı…

O, Karayolları’nda ve kısa bir süreliğine de siyasette iz bırakan güzel bir simaydı.

Dürüstlüğünden olsa gerek, dönemin politikacılarıyla arası pek iyiydi.

İlerleyen yaşına rağmen hayata bağlıydı, ancak bu Covid-19 illeti bu şehre tanıklık eden birçok değerli simayı olduğu gibi İsmail dayıyı da aramızdan aldı…

İsmail dayı çok sevdiği Melafa’da toprağa verildi.

Mekanı cennet olsun.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Batmann 2020-08-06 17:00:53

Covid 19 a yakalanıp bölge hastanesi yerine özel hastanelere gidip covid 19 teşhisi konulan kişilerde resmi olarak kayıt altına alınıyor mu. Güncel vakalara dahil ediliyor mu. Sağlık bakanlığı bölgr hastanesindr teşhis konulanlara uyguladığı sistemi özel hastanelerde covid 19 teşhisi konulan vatandaşlara da aynı şekilde uyguluyor mu. Yoksa özel hastanede covid 19 teşhisi konulup resmi makamların habrri olmuyor mu.