*Özerdem ve Ayhan aileleri arasındaki husumeti barışla sonuçlandıran Batman eski Milletvekili Faris Özdemir’e teşekkür eden Vali Hulusi Şahin, iki aileye de hitap ederek: “Büyük bir insanlık dersi verdiniz. Çocuklarınıza en güzel mirası bıraktınız. Hayırda, dostlukta ve barışta yarışalım” dedi.

HUSUMETLİ İKİ AİLE BARIŞTI
Yaklaşık 1.5 yıl önce Batman Adliye Sarayı önünde iki aile arasında çıkan olayda ve bir kişinin hayatını kaybettiği husumet, barışla sonuçlandı. Özerdem ve Ayhan aileleri arasında husumeti barışla sonuçlandıran Batman eski Milletvekili Faris Özdemir’in yakıt istasyonunda düzenlenen barış törenine Vali Hulusi Şahin, Emniyet Müdürü Köroğlu Kıraç, İl Jandarma Alay Komutanı Albay İsa Çakmak, Batman Barosu Başkanı Avukat Abdulhamit Çakan, Beşiri Belediye Başkanı Sait Karabulut, İl Müftüsü Turgut Erhan, BATSO Başkan Yardımcısı Celil Demir, Nasıroğlu ailesinden Bedrettin Nasıroğlu ve iki aile fertlerinin katıldığı ‘Barış töreni’ pandemi kuralları içinde yapıldı.

“ARTIK KIRGINLIKLAR OLMASIN”
Törene katılan Vali Hulusi Şahin’e teşekkür eden eski Milletvekili Faris Özdemir: “Her şeyden önce bu barış ortamı sağlanmasında bizi kırmayan iki ailemize de teşekkür ediyorum. Sayın Valim, bizi bu mutlu günde yanımızda olduğumuz için size şükranlarımızı sunuyoruz. Kırgınlıkların olmaması için gayret gösteriyoruz, göstermeye de devam edeceğiz.  Yöremizin tanınan ailelerinden Karabulut ile Tarhan aileleri geçmişte bir birinden belki 30 kişi öldürdüler. Ancak bugün bu iki değerli ailemiz de yan yanalar, kardeşçe bir aradalar.  Beraber ve birlikte olalım, bir birimizin bağrına basalım. İki ailemize sonsuz teşekkür ediyoruz” dedi.

BARIŞA KATKI SUNANLARA TEŞEKKÜR
Eski Milletvekili Faris Özdemir, iki ailenin barışmasında emeği geçen Beşiri Belediye Başkanı Sait Karabulut ve Bedrettin Nasıroğlu’nun bulunduğu Barış Komisyonuna teşekkür etti. İmam ve İl Müftüsü Turgut Erhan barış töreninde dua okudu. Pandemi kuralları içinde tokalaşmanın yapılmadığı barış töreninde, taraflar İmam’ın elindeki Kuran-Kerim’in altından geçip barıştılar. Daha sonra iki aile yöneticilerle birlikte ‘Barış fotoğrafı’ çektirdi.

VALİ ŞAHİN ANLAMLI MESAJLAR VERDİ
İki yıldır görev yaptığı Batman’da 3’üncü barış törenine katıldığını belirten Vali Hulusi Şahin, şunları kaydetti: “Benim de uğraştığım bazı ailelerin barışı var. İnsanları barışta, esenlikte, kardeşlikte bir araya getirmek çok zahmetli. Ayrıca araya bir fitne giriyor. Dolayısıyla aileleri barıştırmak ne kadar zor olduğunu kendim de burada görev yaptığım süre zarfında gördüm. İki ailemizin barışında emeği geçenlere başta Milletvekilimiz Faris Özdemir olmak üzere Beşiri Belediye Başkanı Sait Karabulut, katkıda bulunanlar ile iki aileye teşekkür ederim.”

“BÜYÜK SEVAP İŞLEDİNİZ”
Vali Şahin, şöyle devam etti: “Büyük bir sevap işlediniz. Büyük bir insanlık dersini birilerine verdiniz. Bir insanı öldüren bütün insanlığı öldürmüş gibi ya da bir insanı insanın hayatını kurtaran bütün insanlığın hayatını kurtarıldığı gibidir. Sizler bunu başardınız. Bu fitnelere de bir kaç söz söylemek lazım. Bu şehirde böyle fitneler de var. Eğer bu şehir bir Medine ise Abdullah Ubeyd tayfası da buralarda geziyor. Abdullah Ubeyd, Medine’nin en büyük fitnecisiydi. Uhud savaşında savaşa katılıp gibi gösterip savaşa katılmadan dönmüştür. Medine’de Hz. Peygambere her tür fitneyi eziyeti o etmiştir. Aynısı Batman’da da var, o’nun nesli devam ediyor. Ama Ebubekir Sıddık’ın da nesli devam ediyor. Biz bugün burada görüyoruz. Hayırda, dostlukta ve barışta yarışalım.” (Reşat Yiğiz)