VM Medical Park Samsun Hastanesi Psikoloji Kliniği’nden Psikolog Anıl Özcan, çocukların öğrenme becerilerine destekleyen tavsiyelerde bulundu. Psk. Anıl Özcan, çocukların öğrenme becerilerini desteklemek için bazı önemli faktörleri şöyle sıraladı:
“Eğitimde destek: Çocuğunuza evde eğitim desteği sağlayarak öğrenme sürecini destekleyebilirsiniz. Ödevlerine yardımcı olmak, düzenli çalışma alışkanlıkları oluşturmak ve öğrenme sürecini takip etmek önemlidir.
Okuma alışkanlığı: Okuma alışkanlığı, çocuğun dil becerilerini geliştirmesine ve genel bilgi birikimini artırmasına yardımcı olur. Evde kitaplar bulundurarak ve düzenli okuma zamanları belirleyerek çocuğunuzun okuma alışkanlığı kazanmasına destek olabilirsiniz.
Dengeli program: Çocuğun ders çalışma sürelerini, dinlenme ve oyun süreleriyle dengelemek önemlidir. Fiziksel aktiviteleri teşvik etmek, çocuğun enerjisini dengelemesine ve konsantrasyonunu artırmasına yardımcı olabilir.
Öğrenmeyi eğlenceli hale getirme: Çocuğunuzun öğrenmeye olan ilgisini artırmak için konuları ilginç ve eğlenceli hale getirebilirsiniz. Örneğin, oyunlar, etkileşimli materyaller veya öğrenme videoları kullanarak çocuğunuzun öğrenme deneyimini daha keyifli hale getirebilirsiniz.

Kaynak: İHA