MODERN MERKEZLER…

Batman Cumhuriyet Başsavcılığı, Çocuk Görüşme Merkezi’nin hizmete girdiğini duyurdu. 5. Yargı paketi kapsamında yapılan değişiklikle velayet altındaki çocuklarla ilgili yapılan düzenleme kapsamında ‘Çocuk teslimi ve kişisel ilişki kurulması’ düzenlemesi kapsamında Batman’da da Çocuk Görüşme Merkezi hizmete girdi. Batman Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamada; “Artık çocuklar icra yolu ile teslim edilmeyecek. 90 Yıldır uygulanan gelen icra yolu ile çocuk teslimi sona erdi. Daha önce, çocuk teslim talebinde bulunabilmek için öncelikle İcra Müdürlüğüne başvurularak bu yönde talepte bulunulması gerekiyordu. Bunun için 800 TL’ye yakın gibi bir harç giderinin yatırılması gerekiyordu. Çocuklar teslime konu eşya olarak niteleniyordu. Çocuklar hak sahibi ebeveynlerinin evinden, icra memurları ve bazen polis ve jandarma eşliğinde zorla alınabiliyordu. Yeni uygulama ile birlikte adliyelerde kurulan Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlükleri tarafından yerine getiriliyor.”

ÇOCUK TESLİMİNDE YENİ USUL
-Ebeveynler çocuklarını görebilmek için icra dairelerine değil, uzmanların görev yaptığı “Adli Destek Ve Mağdur Hizmetleri Müdürlükleri” ne başvuracak.
-Çocuklarıyla görüşmek isteyen anne-babalar artık herhangi bir ücret ödemeyecek. Yapılacak tüm masraflar Adalet Bakanlığı tarafından karşılanacak.
-Teslim işlemleri ebeveynlerin kapısında değil, çocuk dostu şekilde tasarlanan çocuk görüşme merkezlerinde gerçekleştirilecek. 
-Çocuk teslimi işlemlerinde, çocukla iletişim ve görüşme konusunda uzmanlar ve rehber öğretmenler görev alacak.
-Kararın yerine getirilmesinden önce, çocuğun psikolojik durumuna odaklanılacak.
-Her durumda öncelikle çocuğun üstün yararı dikkate alınacak.
-Öncelikle taraflarla iletişime geçilecek.
-Aralarında yaşanabilecek çekişmelerin çocukları üzerindeki olumsuz etkileri ve sürecin ne şekilde yürütülmesi gerektiği konusunda taraflara rehberlik edilecek.