Erzincan'ın Üzümlü ilçesinde yetişen yörenin tescilli ürünlerinden Cimin üzümünün hasadına başlandı. Kentin önemli gelir kaynakları arasında yer alan ve yaklaşık 8 bin 650 dekar alanda yetiştirilen sofralık siyah üzümün bu sene rekoltesi düştü.
Kendine has tadıyla sofralık olarak talep gören Cimin üzümü, ince kabuğu ve iri tanelerinin yanında şeker oranının düşük olması dolayısıyla da tercih ediliyor.
Sabahın ilk ışıklarında kentin bağlarında başlayan hasat mesaisinde üreticiler, narin yapısıyla meyvesine fazla dokunmadan topladıkları üzümleri kasalara doldurup satışa hazır hale getiriyor. Bu sene yağışlar nedeniyle hastalık vuran ve rekolte kaybı olan Cimin üzümü, Doğu Anadolu ve Karadeniz Bölgesi'nin yanında Türkiye'nin farklı illerine satılıyor. Bugünlerde hasadına başlanan yöreye özgü üzümün kasıma kadar satışının devam ettiği belirtildi.
Üzümün hassas yapısı gereği çok fazla dokunmadan hasat yaptıklarını ifade eden üretici, Cimin üzümünün aroması, iriliği, sululuğu ve sağlık yönüyle de her zaman ilgi gördüğünü söyledi. (İHA)

Editör: Yunus Yasak