Cilt kanserinin (melanom) dünyada hızla arttığını belirten Medical Park Bahçelievler Hastanesi Medikal Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Özlem Nuray Sever, “Dünyada cilt kanseri görülme oranında artış olsa da, muhtemelen artan erken teşhis çalışmaları ve ileri melanom tedavisindeki önemli atılımlar nedeniyle ölüm oranları da düşmeye başlıyor. Bu artış, daha yüksek düzeyde güneşe maruz kalma, bronzlaşma, yaşlanan nüfustaki artış ve cilt kanseri tespitindeki iyileşme ile ilişkili olabilir” şeklinde konuştu.

Cilt kanserinin cilt hücrelerinin anormal ve kontrolsüz büyümesi ile ortaya çıkan bir kanser türü olduğunu dile getiren Doç. Dr. Özlem Nuray Sever, “Cilt kanserinin 2 ana türü vardır; melanom ve melanom dışı. Melanom dışı cilt kanserinin en yaygın iki türü ise Bazal Hücreli Karsinom (BCC) ve Skuamöz Hücreli Karsinom (cSCC) olarak adlandırılır” ifadelerini kullandı.

“Vakaların yüzde 90'ından fazlası güneş kaynaklı”
Vakaların yüzde 90'ından fazlasının güneşten gelen ultraviyole radyasyona maruz kalınmasından kaynaklandığının altını çizen Doç. Dr. Sever, bu maruziyetin üç ana cilt kanseri türünün de riskini artırdığını işaret etti.

Kaynak: İHA