*Batmanlıların değişmez damak tatlarından olan çiğköfte, Ramazan ayında onlarca kişi için ek gelir oluyor. Geçen yıla nazaran fiyatlar artsa da çiğköfteye talep hala yüksek.

GÜNDE 350 KİLO ÇİĞKÖFTE
Ramazan ayıyla birlikte özellikle Batman’ın işlek caddelerinde kurulan seyyar tezgahların sayısı, gözle görülür şekilde artıyor. Neredeyse her köşe başına akşama doğru kurulan tezgahlarda yörenin değişmez damak tatlarından çiğköfte yoğruluyor. Ramazan ayında vatandaşların sofralarından eksik etmediği bir yiyecek de çiğköfte. Sanat Sokağında yıllardır çiğköfte yoğuran Süleyman Usta’nın tezgahı, iftar öncesi adeta dolup taşıyor. Süleyman Usta, iftara 3 saat kala önce çiğköfteyle birlikte servis edilen domates, marul, salatalık ve turp gibi garnitürleri hazırlıyor.

İŞİNİ SEVEN USTA
Saatlerce yoğurduktan sonra çiğköfteyi müşterilerine servis yapmaya çalışan Süleyman Usta’nın tezgahın önünde, iftar yaklaştıkça müşterilerde artıyor. Günde yaklaşık 350 kilo çiğköfte yoğuran Süleyman Usta, şöyle konuştu; “Ramazan ayında çiğköfteye talep artıyor çünkü Batmanlıların sofralarının olmazsa olmazı çiğköftedir. Tezgahımıza gelen herkes çiğköfte alıyor. Günde ortalama 300 ile 350 kilo çiğköfte yoğuruyorum. İlk günlerde çiğköfteye yoğun talep oluyor. Ramazan öncesinde de özel günlere çiğköfte hazırlıyoruz ama bu ayda her gün var.” 

Muhabir: NEZAHAT SÜMBÜL