ÇİFTÇİ VERİMDEN MEMNUN
Batman Ovası’nda bu sene yağışların olmasıyla mercimeğin kalitesi de yükseldi. Mercimek ürünün de istedikleri verimi elde ettiklerini belirten Batman’daki bazı çiftçiler; “Bu yılın ilk ayları ve bahar döneminde yağışlar güzel ve zamanında yağdı. Tabiri caizse çiftçilerin yüzü güldü. Bu yıl hububat çeşitlerinin tümünde yüksek verim söz konusu” dediler.

BEREKETLİ BİR MEVSİM
Batmanlı çiftçiler, bu yıl mercimekte verim kalitesinin de artacağını kaydetti. Mercimek ve arpadan sonra buğday hasadına da önümüzdeki haftadan itibaren başlanılacağını belirten Ziraat Odası Başkanı Nizamettin Aydiş; “Çiftçiler için bereketli bir yıl oldu. Üzüm ve meyve ağaçları için de iyi bir hasat dönemi olur” diye konuştu.

YÜKSEK PROTEİNE SAHİP ÜRÜN
Uzmanlar mercimeğin yüksek proteine sahip olduğunu belirterek, şunları söylediler; “Mercimek yüksek protein açısından oldukça zengin bir üründür. Vejetaryen ve veganlar için mükemmel bir protein kaynağıdır. Ayrıca kas onarımı ve büyümesi için gerekli olan amino asitleri içerir. Bir fincan pişmiş mercimek yaklaşık 18 gram protein sağlar.”

“KAN ŞEKERİNİ DE DÜZENLER”
Mercimeğin sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasını da desteklediğini ifade eden uzmanlar, şöyle devam ettiler; “Mercimek bağırsak hareketlerini düzenler ve kabızlığı önler. Ayrıca kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olur. Kalp sağlığını da korur. Mercimek, kan şekerinin yavaş yükselmesini sağlar. Kan şekeri seviyelerinin dengelenmesine yardımcı olur.” 

Muhabir: NEZAHAT SUMBÜL