*Şiddetli ve olağanüstü kuraklığın ‘afet’ boyutuna ulaştığını belirten Batman Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Ebubekir Doğan; “Hububat fiyatlarına ortalama yüzde 32’lik artış oldu. Ancak pandemi ve kuraklık, çiftçinin masrafını iki kata çıkardı. Çiftçilerin, Ziraat Bankası ile Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçları da faizsiz ertelenmeli” dedi.

BURUK HASAD DÖNEMİ
Yeni hasat mevsimiyle birlikte hububat alım fiyatları da açıklanırken, pandemi ve kuraklıktan çiftçinin ‘girdi’ fiyatlarının yüksekliğine işaret eden Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Ebubekir Doğan: “Hububat fiyatlarında ortalama yüzde 32’lik bir artış iyi ama özellikle şiddetli ve olağanüstü kuraklık ile pandemi koşullarda maliyetler de ikiye katlandı. Batman ovasında çiftçi hasada buruk başladı. Rekoltede de kayıp yüzde 70 oranında. Çiftçi zor durumda. Bu nedenle özellikle kuraklığın olduğu bölgelerde yeni tedbirler alınmalıdır” diye konuştu.

“TARLASINI BOŞ BIRAKMIYOR AMA…”
Ton başına sert ekmeklik buğday alım fiyatının 2 Bin 250 liraya, arpa alım fiyatının 1.750 liraya, kırmızı mercimeğin de 5 bin lira olarak belirlendiğini kaydeden Doğan, şöyle devam etti; “Fiyatlarda ortalama yüzde 32’lik artış iyi ama girdilerde de yüzde 50’lik bir artış söz konusu. Çiftçi, faiz kıskacında. Tarlasını boş bırakmaya gönlü el vermiyor. Pandemi döneminde kazanç elde edemiyor. Kuraklıktan zarar gören çiftçilerin borçlarının ertelenmesi iyi oldu. Fakat bu borçların faizlerin alınmaması çiftçiye bu süreçte rahat bir nefes aldıracak.” (Reşat Yiğiz)