*Bağ Bozumu ve Gastronomi Festivali’nde stantlarda boy gösteren Üzüm şırası, pekmez, pestil ve cevizli sucuk konukların ilgisini çekti. Vali ve Belediye Başkanvekili Ekrem Canalp, ipe geçirilen cevizleri tatlı üzüm şırasına batırarak cevizli sucuk yaptı.

CANALP, CEVİZLİ SUCUK YAPTI
Batman’ın Gercüş ilçesindeki üzüm üreticileri, ‘Bağ Bozumu’ndan sonra üretimine başladıkları cevizli sucuğun kilosu 250 liradan alıcı buluyor. Önceki gün Gercüş’te yapılan ‘Bağ Bozumu ve Gastronomi Festivali’ne katılan Vali ve Belediye Başkanvekili Ekrem Canalp, ipe geçirilen cevizleri üzüm şırasına batırarak cevizli sucuk yaptı. Canalp, kadınların yaptığı yöresel ürünlerin yer aldığı stantları da gezip vatandaşlara üzüm şırası ve pekmezden yapılan tatlıları da ikram etti.

SEYYAR ŞIRA FABRİKASI GİBİ
Bağ Bozumu Festivali’nin ardından Gercüş’te pekmez ve cevizli sucuk yapımı sürüyor. Gercüş adeta seyyar şıra fabrikası gibi çalışıyor. Üzüm üreticileri pestil, pekmez ve cevizli sucuk üretimi için yoğun mesai yapıyor. Üzüm, pekmez ve pestille yılda ortalama 3 ton üretim yaparak, ilçe ekonomisine ciddi katkı sağlayan üzüm üreticisi katıksız doğal ürünlerini Batman’ın yanı sıra bölgenin dört bir yanına pazarlıyor. El emeği göz nuruyla oluşan pekmez, pestil ve cevizli sucuk kış mevsiminde misafirlere ikram edilen, yörenin vazgeçilmez tatları arasında yer alıyor. (NEZAHAT SUMBÜL)