SERACILIK İHTİSAS OSB YERİ KESİNLEŞTİ

Batman’da ‘Sera’ merkezi olarak bilinen Balpınar beldesi ile Batman Çayı yatağının ‘Seracılık İhtisas OSB’ alanı olarak belirlendiğini söyleyen Vali Ekrem Canalp, ‘Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin kurulması için de çiftçilere gereken desteğin verileceğini açıkladı. Balpınar-Zorköy taziye evinde çiftçilerin ‘Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin açılmasına yönelik düzenledikleri toplantıya Vali Ekrem Canalp, Milletvekili Ferhat Nasıroğlu, AK Parti İl Başkanı Avukat Akif Gür, Balpınar Belediye Başkanı Hüseyin Geylani, Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Aydın, Ziraat Odası Başkanı Nizamettin Aydiş ve BATSO Başkanı Abdulkadir Demir katıldı. Ziraat Odası Başkanı Nizamettin Aydiş, Segirka, Zorköy ve Yeniköy çiftçilerinin seracılıkta iyi yere geldiğini söyledi. Aydiş,“Yıllar öncesinde Balpınar beldesinde 2 sera vardı, şimdi bu sayı 350 ila 400 civarında. Yüzlerce kişi seracılıktan kazanıyor. Burası Tokat ile Antalya-Kumluca’ya dönüştü. Buradaki ürünler İç Anadolu ile İstanbul’a gönderiliyor” dedi.

BALPINAR’A ‘SERA İHTİSAS OSB’ MÜJDESİ

Taziye evi girişinde Balpınar’da yetişen yerli ürünleri inceleyen Vali Canalp, ‘Sera İhtisas OSB’nin kurulacağı uygun alanın, kumluk olan bölgenin Balpınar beldesi ile Batman Çayı yatağı olduğunu söyledi. Vali Canalp, şunları kaydetti: “Uzmanlar da burada gerekli altyapı çalışmasını tamamladı. ‘Seracılık İhtisas OSB’ Balpınar beldesinden başlayacak. Seralar, çay yatağı boyunca Batman Barajı alanına kadar uzanacak. Yakında bu bölgelere patır patır sera alanları kurulacak.”

“HER YATIRIMCI BİZİM İÇİN DEĞERLİDİR”

Balpınar’da seracılığın gelişmesinin önemine değinen AK Parti Batman Milletvekili Ferhat Nasıroğlu,üreten ve alın teriyle çalışanlardan zarar gelmeyeceğini ifade etti. Milletvekili Nasıroğlu, “Balpınar’da oturanların tümü birer tarım emekçisidir. Küçük sermayelerin bir araya gelmesini istiyoruz. Bir, iki serayı 400’e çıkaran Balpınarlılar, tarımsal kooperatifte de bunu başaracaktır. Çiftçimize para kazandırırsak, bu memleket doğru yoldadır demektir. Her zaman çiftçimizin yanındayız ve emrindeyiz. Bu memlekette yatırım yapan her insan bizim için çok değerlidir” diye konuştu. (A.Erin)