Op.Dr. Şimşek, hem dünyada hem de Türkiye’de en çok yaptırılan estetik operasyonların başında rinoplasti yani burun ameliyatı geldiğini ve yapılan her ameliyat başarıyla sonuçlanmayabileceğini ifade etti. Rinoplasti ameliyatlarının yaklaşık yüzde 15’inin çeşitli sebeplerden dolayı başarısız olduğuna dikkat çeken Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Baver Şimşek, “Burun estetiğinin başarısı, hastayı hem görünüm açısından hem de işlevsel açıdan memnun etmesiyle ölçülür. Eğer istenilen sonuca ulaşılmadıysa ameliyat başarısız olmuş demektir ve düzeltme yapmak amacıyla yeni bir ameliyat gerekir. Burun estetiğinin istenmeyen sonuçlarını düzeltme ameliyatına biz ‘revizyon rinoplasti’ adını veriyoruz” dedi.

Neden ihtiyaç duyulur

Op. Dr. Baver Şimşek, revizyon rinoplastiye neden ihtiyaç duyulabileceğini şöyle açıkladı:

“İlk ameliyatın sonucunda burun ucu olması gerekenden daha dar ya da geniş, asimetrik, aşırı düşük veya aşırı kalkmış olabilir. Ya da ilk ameliyatta giderilen fonksiyon bozuklukları tekrarlayabilir. Burun sırtında kemer kalmış, düzensizlik ve eğrilik oluşmuş olabilir. Veya buruna ameliyat sonrası darbe alınabilir. Bu durumlarda bir düzeltme ameliyatına ihtiyaç duyulur.”

Ameliyatın yapılması

Ameliyatın nasıl yapıldığını da anlatan Op. Dr. Baver Şimşek, "Tıpkı ilk ameliyatta olduğu gibi revizyon rinoplasti de açık veya kapalı yöntemle yapılabilir. Ancak revizyon ameliyatında cerrahın daha dikkatli ve hassas çalışması gerekir. Burun yapısı değerlendirilirken yüzün tüm unsurları dikkate alınmalı, üst çene, alt çene ve elmacık kemiklerinin buruna oranı, alın bölgesinin genişliği önemsenmelidir. Zira burnun yüze orantılı olmaması, görsel açıdan olumsuz sonuçlar doğurabilir. O nedenle yalnızca buruna odaklanmamak, yüzü bir bütün olarak değerlendirmek gerekir. Ayrıca hasta, ameliyat sonrasında da uzun süre takip altında olmalıdır" diye konuştu. (İHA)