Türkiye’nin en önemli buğday üretim merkezlerinden olan Hatay Amik Ovası’nda üreticiler, alımda taban fiyatın açıklanmasını istiyor. Reyhanlı Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necmettin Zaroğlu, 10 lira bandında bir fiyat beklediklerini belirterek, "Deprem bölgesi ziyaretinde Cumhurbaşkanımızdan bir müjde bekliyoruz" dedi.

TİGEM'den buğday satış ihalesi TİGEM'den buğday satış ihalesi

6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremlerin büyük yıkıma yol açtığı Hatay’da çiftçiler üretmeye devam diyor. Kış aylarında Türkiye’nin en verimli ovalarından Amik’e ekilen buğdaylar olgunlaştı. Son dönemde stratejik bir öneme sahip olan buğdayda hasada sayılı günler kala üreticiler bir an önce fiyatların açıklanmasını bekliyor. Yaklaşık 470 bin dekar alanda ekilen buğdaydan bu yıl 250 bin tona yakın rekolte bekleniyor.

"Buğdayın önemi anlaşıldı"

Ukrayna-Rusya savaşında buğdayın öneminin bir kez daha anlaşıldığına işaret eden Zaroğlu, “Covid-19 sürecinde insanlar elbise almadı, telefonunu, arabasını değiştirmedi ama gıda sektöründe yemesinden, içmesinden vazgeçmedi. Tarım doğru idare edildiği zaman istihdamın, enflasyonun en büyük ilacı olacaktır” değerlendirmesinde bulundu.(İHA)